İçeriğe geç

Uluslararası Af Örgütü, 2014 yılı raporunu açıkladı: “İnsan Haklarının Kara Yılı”

by 25/02/2015

images (1)Uluslararası Af Örgütü, 2014 yılında 160 ülkede insan hakları ihlallerini incelediği geleneksel yıllık raporunu bugün açıkladı. Bazı ülkelerde olumlu gelişmeler yaşansa da Ulusararası Af Örgütü’ne göre, 2014 yılı insan haklarının kara yılıydı ve pek çok ülkede insan hakları alanında geriye gidiş yaşandı.

İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, işkence ve kötü muamele, aşırı güç kullanımı, cezasızlık, adil olmayan yargılamalar, barınma hakları, kadına yönelik şiddet, vicdani retçiler, mülteci ve sığınmacılar, LGBTİ hakları başlıkları altında Türkiye’de insan haklarının durumunun da değerlendirildiği rapora göre;

(Türkiye’de) yargının bağımsızlığı zayıflatıldı, internet özgürlüğüne yeni kısıtlamalar getirildi ve ülkenin istihbarat teşkilatı hiç görülmemiş yetkilerle donatıldı. Barışçıl göstericilerin hakları ihlal edilirken, polisin aşırı güç kullanımı neredeyse her seferinde cezasız kaldı. Özellikle terörle mücadele kanunları kapsamında adil olmayan yargılamalar devam etti ama yargılama öncesi tutukluluğun aşırı kullanımı ve süreleri azaldı. Yetkililer vicdani retçilerin ve lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks bireylerin haklarını dikkate almazken, kadına yönelik şiddeti önlemek için gereken adımları atmadı. Yıl sonunda Türkiye’de, çoğu muhtaç durumda, 1,6 milyon Suriyeli yaşıyordu.

Raporun tamamına (İngilizce) buradan, özetine (Türkçe) buradan ulaşabilirsiniz.

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: