İçeriğe geç

AKPM’den internette özgür bilgi akışı ve işyerinde kişisel verilerin korunması ile ilgili tavsiye kararlar

by 03/04/2015
              (www.coe.int)

(www.coe.int)

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), 1 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda işyerlerinde kişisel verilerin korunması ve internette özgür bilgi akışının sağlanması hakkında taraf devletler için iki tavsiye karar kabul etti.

 

İşyerlerinde kişisel verilerin korunması için tavsiye karar

Tavsiye karar, henüz internet hayatımızda bu kadar önemli bir rol oynamıyorken, 1989 yılında aynı konuda hazırlanmış tavsiye kararın günümüz koşulları dikkate alınarak gözden geçirilmesiyle hazırlandı. Kamu ve özel sektör çalışanlarının özel hayatlarına yönelik, yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinden kaynaklanan müdahalelerle mücadele etmek için hazırlanan tavsiye kararda taraf devletlerin işverenlerin çalışanları işe alım sürecinde, çalışanların sağlık kayıtlarının tutulmasında ya da çalışanların işyerindeki iletişimlerinin denetlenmesinde yasal mevzuatı nasıl düzenlemeleri gerektiğiyle ilgili noktalar anlatılıyor.

Tavsiye karar: Recommendation CM/Rec(2015)5 – İngilizce

İnternette özgür bilgi akışı için tavsiye karar

Tavsiye karar, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin (İHAS) 8. maddesinde korunan özel hayata saygı hakkı, 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü ve 11. maddesinde düzenlenen toplantı ve örgütlenme özgürlüğü ile uyumlu olarak internette özgür ve sınır aşan bilgi akışının korunmasını amaçlıyor.

Bilgi alma ve bilgi paylaşma hakkı da dahil olmak üzere, ifade özgürlüğünün demokratik toplumların temel taşı olduğunu ve İHAS’ın 10. maddesinde ve Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 19. maddesinde korunan ifade özgürlüğünün çevrimiçi ve çevrimdışı için eşit olarak uygulanması gerektiğini söyleyerek başlayan tavsiye kararda AKPM, taraf devletlerin internet ile ilgili ulusal ve uluslararası politika geliştirirken ve bu politikalarını hayata geçirirken işbu tavsiye karar doğrultusunda hareket etmelerini, ayrıca, özel sektörü, sivil toplumu ve konunun teknik boyutuyla ilgilenen kişileri bu tavsiye kararı uygulamaları için desteklemelerini tavsiye ediyor.

Tavsiye karar: Recommendation CM/Rec(2015)6 – İngilizce

 

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: