İçeriğe geç

22-23 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek Şiddet ve İnsan Hakları Çalıştayı için bildiri çağrısı yapıldı

by 05/05/2015

Şiddet ve İnsan Hakları Çalıştayı

22/23 Ekim 2015

Ankara, Türkiye

BİLDİRİ ÇAĞRISI

Şiddet, bireysel ve toplumsal hayatın barış ve uyum içerisinde sürmesini kesintiye uğratan, insanın hem sorunlarla baş edemediğinde hem de bir baş etme aracı olarak başvurabildiği, psikolojik ve sosyolojik yanları olan çok boyutlu, karmaşık bir konudur. Yasaları uygularken ve düzeni sağlarken devletin en çok ihtiyaç duyduğu ve bu alandaki yetkisini polis eliyle kullanırken kuralların dışına çıkma potansiyeli taşıdığı, hukuk devleti ve insan hakları ilkelerini fazlasıyla ilgilendiren ama aynı zamanda siyasal karakteri de oldukça belirgin olan çelişkili bir alandır. Hem bir korunma mekanizması hem de bir saldırı; hem bir adaletsizlik kaynağı hem de ahlaki bir adalet aracı olarak devletin -ve kolluk güçlerinin- tekelinde ama bir o kadar da toplumsal ve bireysel alana yayılmış halde gündelik biçimleriyle karşımıza çıkan şiddet konusu hiç şüphesiz analize kolay gelmeyen, farklı yaklaşımları ve disiplinleri işin içine katmayı gerektiren de bir konu; tartışmalı, girift bir meseledir.

Bu amaçla, Polis Akademisi Başkanlığı ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları Enstitüsü işbirliğiyle 22/23 Ekim 2015 tarihlerinde “Şiddet ve İnsan Hakları” konulu bir çalıştay düzenlenecektir. İki gün sürecek olan çalıştayın başlıca amacı ve odak noktası, modern devletin ayırt edici niteliği olan şiddet kullanma hakkını insan hakları ve hukuk devleti ilkeleri açısından irdelemek ve bunu yaparken şiddetin farklı boyutlarını işin içine katarak ve konunun çelişkili yanlarını ortaya koyarak daha derinlikli bir anlama imkanına ulaşmak olacaktır.

Çalıştay kapsamında tartışılması planlanan konularla ilgili akademik bildiri sunmak isteyenlerin bildirileri ile ilgili hazırlayacakları 200 kelimelik özeti, 15 Temmuz 2015 tarihine kadar yasinturna@gmail.com veya ilkem.altintas@rwi.lu.se adresine göndermeleri gerekmektedir. Kabul edilen bildiriler 30 Temmuz 2015 tarihinde açıklanacaktır (bkz. www.pa.edu.tr). Özetlerde sunulacak bildirilerde yer alacak konu, yöntem ve sonuçlar hakkında öz bilgi verilmelidir. Kabul edilen bildirilerin tam metinlerinin ise en geç 30 Eylül 2015 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir. Tam bildiri metinleri APA (American Pscyhology Association) kuralları dikkate alınarak oluşturulmalı ve atıflandırılmalıdır.

Önemli Tarihler

15 Temmuz 2015

Bildiri özetlerinin gönderimi son tarihi

30 Temmuz 2015

Kabul Edilen Bildirilerin Duyurulması (Bkz. www.pa.edu.tr).

30 Eylül 2015

Bildiri tam metni gönderme son tarihi

Yer: Gordion Otel Büklüm Sokak, 06666 Ankara/Turkey Tel: 0090312 4278080

ÇALIŞTAY ALT TEMALARI

“Şiddet ve İnsan Hakları”

 • İnsan hakları ve şiddet
 • Gündelik hayat ve şiddet
 • Suç ve şiddet
 • Bireysel şiddet
 • Kolektif şiddet
 • Kadına yönelik şiddet
 • Toplumsal eylemler ve şiddet
 • Polislik, zor kullanma ve şiddet
 • Şiddet araçları
 • Adalet ve şiddet
 • Yasalar ve şiddet
 • Siyaset aracı olarak şiddet

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: