İçeriğe geç

Venezuela’da gösterici genci öldüren polise 18 yıl hapis cezası

by 09/05/2015

Venezuela’da mahkeme, Şubat ayındaki hükûmet karşıtı gösterilere katılan bir gencin ölümü nedeniyle bir polis memurunu 18 yıl hapis cezasına mahkûm etti.

23 yaşındaki polis memuru Javier Mora Ortiz olayla ilgili sorumluluğunu kabul etti.

14 yaşındaki gösterici Kluiver Roa Nunez, Batı şehirlerinden San Cristobal’deki bir yürüyüş sırasında başından plastik mermiyle vurulmuştu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro olayı kınamış ve etkin bir soruşturma yürütüleceği sözü vermişti.

Başkent Caracas’taki mahkeme, Javier Mora’yı cinayetten suçlu buldu.

Polis memuru, göstericilerle Venezuela güvenlik güçleri arasında 24 Şubat günü gerçekleşen çatışmaların hemen ardından yakalanmıştı.

Başkan Maduro ulusal televizyon kanalına çıkarak ölümle ilgili üzüntüsünü dile getirmiş ve şiddete son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Öğrencinin ölümü, güvenlik güçlerine göstericilere karşı şiddet kullanma yetkisi veren yasaya karşı protestoya sebep olmuştu.

Temel gıda ürünlerinde kıtlık

Geçen sene, muhalefet partileri ve insan hakları örgütleri, Venezuela hükûmetini, aylarca süren ve 40’tan fazla kişinin öldüğü gösteriler sırasında aşırı güç kullanmakla suçladı.

Kurbanlar arasında, Venezuela’nın bölünmüş siyasetinin her iki tarafından da insanlar vardı.

Temel gıda maddelerinin kıtlığının yanında artan suç oranı ve yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan memnuniyetsizlik, bir yıl kadar önce, Batı eyaletleri olan Tachira ve Merida’da binlerce insanın sokağa çıkmasına neden oldu.

Gösteriler kısa zamanda Venezuela’nın tamamına yayıldı ancak bir kaç sonra söndüler.

Bu yılın başında muhalefet sokak gösterilerini yeniden canlandırmak istedi ancak, Kluiver Roa’nın öldürüldüğü yerdeki yürüyüş dâhil, toplanmalar küçük çapta kaldı.

Muhalefet, -eski Başkan Hugo Chavez’in başlattığı- son 16 yıldır yürütülen solcu politikaların başarısız olduğunu ve ülkeyi ekonomik krize sürüklediğini iddia ediyor.

Maduro ise muhalefetin ve ülke dışındaki sağcı unsurların ülkenin ekonomisini boykot ettiğini ve sosyalist hükûmetine karşı bir darbe hazırlığından olduğunu söylüyor.

Önemli bir petrol ihracatçısı olan Venezuela’daki ekonomik kriz son aylarda, petrol fiyatlarının uluslararası pazarlarda düşmesi nedeniyle derinleşmiş durumda.

Kaynak: BBC

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: