İçeriğe geç

Macaristan’da Anayasa Mahkemesi millî parkların kiralanmasına ve satılmasına dur dedi

by 15/06/2015
Duna-Ipoly Millî Parkı - Macaristan

Macaristan Anayasa Mahkemesi, Meclis tarafından Nisan ayında kabul edilen ve millî parkları da içeren devlete ait toprakların yönetiminin Ulusal Toprak İdaresi Fonu’na (UTİF) aktarılmasına ilişkin değişikliklerin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Macar haber ajansı MTI’ye göre, Mahkeme, milletvekillerinin üçte ikisinin onayınlaması gerekirken yalnızca %50 çoğunlukla kabul edilen yasanın bazı bölümlerinin anayasaya aykırı olduğunu ilan etti. Mahkeme ayrıca, koruma altındaki bazı alanların Ulusal Parklar Müdürlüğü yönetiminden alınarak, ekonomik ilkeler gerekçesiyle Ulusal Toprak İdaresi Fonu’na aktarılmasını da anayasaya aykırı buldu.

Népszabadság gazetesine göre, UTİF’in toprakları kiralama ve satma yetkisiyle donatılması nedeniyle, değişiklik sonrasında Macaristan’ın koruma altındaki park alanlarını büyük oranda kaybedebileceği daha önce rapor edilmişti.

Macaristan hükûmeti, 28 Nisan’da değişikliğin 57’ye karşı 110 oyla geçmesini sağlamıştı.

Çevre koruma örgütleri ve muhalefet partileri, değişiklik sonrasında ulusal parkların idaresinden sorumlu yapının parkların kontrolünü kaybetmesinden ve koruma altındaki alanların tehlikeye düşmesinden endişe ettikleri için değişikliğe karşı yüksek sesle karşı çıkmıştı.

Muhalefetteki LMP milletvekili Benedek R. Sallai, son gelişmelerin Avrupa Birliği normlarına aykırı olduğu çünkü AB’de koruma altındaki park alanlarının yüzdelerinin arttığını, ancak Macaristan’da ise azaldığını söyledi.

WWF Macaristan ve diğer Macar örgütlerine göre, yeni düzenleme Macaristan Anayasası’na aykırı çünkü doğal kaynakların sorumlu ve sürdürülebilir kullanımını ihlal ediyor ve bu nedenle Macarların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ihlal ediyor.

Değişiklik, Cumhurbaşkanı János Áder tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı.

Kaynak: Budapest Business Journal

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: