İçeriğe geç

Anayasa Gündemi’nde yeni dönem: Aylık AYM ve İHAM Kararları Bülteni

by 28/08/2015

Merhaba,

1 Eylül itibarıyla Anayasa Gündemi’nde yeni bir döneme başlıyoruz. Artık her ayın ilk haftası, hem kararların gözden kaçmasını engellemek hem karar takibini kolaylaştırmak hem de başta avukatlar olmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne başvuru yapan ve bireysel başvuru hakkı üzerine çalışan kişilerin çalışmalarına fayda sağlamak amacıyla bir önceki ay AYM ve İHAM tarafından verilmiş önemli kararların özetlerini yayımlamaya çalışacağız.

Bunun için sitede küçük bir değişiklik yaptık. Sayfanın üst kısmına “AYM ve İHAM’a Bireysel Başvuru” başlıklı bir bölüm ekledik. Bu bölümde, Anayasa’da ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nde yer alan haklardan oluşan “Hak ve Özgürlükler” alt başlığı yer alıyor. İleride bu başlık altındaki kategorileri çoğaltabiliriz.

Şimdilik sadece daha önce yazdığımız AYM tarafından verilmiş bireysel başvuru kararları ve benim Mart 2014’ten itibaren özet olarak çevirdiğim İHAM kararları var. 1 Eylül’den itibaren bloga gireceğimiz bütün AYM ve İHAM kararlarını bu kategoriler altında toplayacağız.

Ayrıca, hem blog yazılarına tıkladığınızda hem de sayfanın sağ tarafında görebileceğiniz etiketleri bu kategorilere göre güncelledik. Artık herhangi bir hak ile ilgili karar araması yapmak istediğinizde bu kategori ve etiketlerin işinizi biraz daha kolaylaştırmasını umuyoruz.

İlgilisi için, Anayasa Mahkemesi raportörlerinden Doç. Dr Serdar Gülener blogunda AYM’nin yaşam hakkı, işkence yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı, adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü ve mülkiyet hakkı ile ilgili verdiği bireysel başvuru kararlarındaki atıflara ilişkin bir ağ haritası yayımladı. Harita sürekli güncellenen önemli bir kaynak.

Yine, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr Osman Doğru’nun http://anayasalhaklar.blogspot.com/ sitesinden AYM tarafından verilen yayımlanmış bütün kararlara ilgili konu başlığı altından ulaşmak mümkün.

Lütfen herhangi bir öneriniz olursa haber vermekten çekinmeyin. Bültenden haberdar olmak için mail listesine abone olmayı da unutmayın.

Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: