İçeriğe geç

Myanmar, silahlı isyancı gruplarla çatışmaları bitiren ateşkes anlaşmasını imzaladı

by 15/10/2015

Myanmar, onlarca yıllardan bu yana süren çatışmaları sonlandırmak umuduyla, sekiz silahlı isyancı grubuyla ateşkes anlaşması imzaladı.

Cumhurbaşkanı Thein Sein anlaşmanın, Burma olarak da bilinen Myanmar’da “gelecekteki barışa giden yolu” açtığını söyledi. Ancak, iki yıl süren görüşmelerin ardından gelen anlaşmayı en etkin isyancı grup henüz imzalamadı. Myanmar, Britanya’dan bağımsızlığını kazandığı 1948’den bu yana, daha fazla özerklik talep eden etnik ve diğer gruplarla silahlı çatışmalara girişti. Şiddet, yıllar boyunca on binlerce ölmesine, yüz binlerce kişinin yerinden edilmesine neden oldu ve ordunun siyasal iktidarı elde tutmasına gerekçe olarak kullanıldı. Çatışmaların sonlandırılması, onlarca yıldan bu yana süren askerî rejimin ardından Myanmar’ın giriştiği reformlar için merkezî bir önemde kabul ediliyor.

“Barış dolu bir gelecek”

Hükûmet, genel seçimlerden bir-iki hafta önce, Perşembe günü imzalanan anlaşmanın istikrarlı bir siyasal düzene giden yolda ilk adım olmasını umuyor. Başkent Nay Pyi Taw’daki şatafatlı imza töreninde konuşan Thein Sein, bunun “Myanmar için tarihî bir gün” olduğunu ifade etti. “Ülkenin barış dolu geleceği için yeni bir yol açmayı başardık.” Silahlı gruplardan biri olan Karen Ulusal Birlik lideri anlaşmayı “tarihteki yeni bir sayfa ve cesur ve enerjik görüşmelerin bir ürünü” olarak tanımladı.

Kaynak: Consitutionnet.org

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: