İçeriğe geç

Avrupa Hukukunda Çocuk Hakları: Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nden Yeni Bir El Kitabı

by 20/11/2015
çocuk hakları

(cocukcalismalari.org)

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı tarafından 20 Kasım Çocuk Hakları Günü için hazırlanan el kitabı bugün yayımlandı. Basın açıklamasına göre el kitabı, çocuk hakları alanında Avrupa hukukunu, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararlarıyla ve bu kadar kapsamlı şekilde ele alan ilk metin.

Avukatlar, hakim ve savcılar, sosyal hizmetler çalışanları, sivil toplum kuruluşları ve çocuk hakları üzerine çalışan kişiler için hazırlanan kitap, eşitlik, aile hayatı, evlat edinme, mültecilik ve sığınmacılık, çocuğun şiddetten ve sömürüden korunması ve ceza yargılaması sırasında çocuk hakları gibi konuları içeriyor.

Diğer dillere çevirisinin 2016 yılı içerisinde yapılması beklenen el kitabının İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Konseyi, 2010 yılında Türkiye tarafından  da imzalanan “Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Sözleşme”yi -kısa adıyla Lanzarote Sözleşmesi-  2007 yılında imzaya açmıştı. Sözleşme hakkında ve Sözleşme’yi uygulamakla görevli kişiler için hazırlanan Milletvekilleri İçin El Kitabı: Lanzarote Sözleşmesi isimli el kitabı, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Türkçe’ye de çevrilmişti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 12 Mayıs 2015 tarihinde Sözleşme’ye dikkat çekmek ve her beş çocuktan birinin cinsel istismar mağduru olduğu Avrupa’da cinsel sömürü ve istismarın önüne geçebilmek amacıyla 18 Kasım’ı “Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve Cinsel İstismarına Son Verme Günü” ilan etmişti. Bu yıl ilk kez “kutlanan” gün için Avrupa Konseyi bir animasyon da yayımladı.

From → Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: