İçeriğe geç

G.Kore Anayasa Mahkemesi ilaçla hadım etmeyi anayasaya uygun buldu

by 29/12/2015

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, Çarşamba günü 6’ya karşı 3 oyla verdiği kararla cinsel suçlar dolayısıyla mahkûm olanlara cinsel güdüleri baskılayan hormon tedavisi uygulanmasını anayasaya uygun buldu.

2013 yılında bir bölge mahkemesi, suçunu tekrar etme riski taşıyan 19 yaşın üzerindeki çocuk tacizcilerinin kimyasal olarak hadım edilmesine izin veren kanunu, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Buna karşın Anayasa Mahkemesi, ilaçların saldırganlar için geçici bir tedavi olduğunu ve tedavi sonlandırıldığında hormonların yeniden üretildiğini ifade etti.

Mahkeme ayrıca, tedaviye tabî tutulanların özenle seçildiğine ve yalnızca, uzman görüşünün ardından, pedofiller için uygulandığına vurgu yaptı.

Karara karşı çıkan üç yargıç ise, etkileri ve yan etkileri tam olarak ortaya konmamış bir tedaviyi kullanmanın sorunlu olduğunu ifade etti.

Cinsel suçlardan mahkûm olanlar için kimyasal hadıma izin veren kanun, salıverilmelerinin ardından yeniden suç işleyen tecavüzcülere karşı oluşan toplumsal tepkinin sonucu olarak, 2011 yılında yürürlüğe girmişti. Güney Kore bu tür bir tedaviyi benimseyen ilk Asya ülkesi olmuştu.

Kimyasal hadım, iğne veya haplar aracılığıyla, cinsel ihtiyacı bitiren ve kişinin cinsel faaliyette bulunmasını imkânsız hale getiren bir ilaç tedavisinin yönetimini içeriyor. Etkiler, kişi ilaçları almayı bıraktıktan sonra eski haline döndürülebiliyor.

Kaynak: Korea Herald

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: