İçeriğe geç

AYM’ye Bireysel Başvuru Yarışmasının Olayı Açıklandı

by 20/01/2016

RWVABB AFİŞ.pngBu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye’nin üniversiteler arası ilk insan hakları hukuku yarışması Raoul Wallenberg Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması’nın olay metni yayımlandı.

2010 yılında Anayasa’da yapılan değişiklik ile birlikte tanınan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını ve insan hakları hukukunu iyi bilen hukukçular yetiştirmek amacıyla anayasa hukukçusu Yard. Doç. Dr Serkan Köybaşı’nın fikri ile 2013 ve 2014 yıllarında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencileri arasında düzenlemeye başladığımız bu yarışma, geçen sene Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nün de büyük desteği ile üniversiteler arası hale geldi.

2015 yılında sadece İstanbul’daki bazı hukuk fakültelerinin katılımına açık olan yarışma, bu sene itibarıyla Türkiye’deki bütün hukuk fakültelerine ve her sınıftan hukuk fakültesi öğrencilerine açık.

Siz de bir ekip kurarak fakültenizin İletişim Kişisi‘ne ve wallenberg.vabb@gmail.com adresine, adresinde yayımlanan olaya ilişkin 20 Şubat 2016 günü saat 17.00’ye kadar Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bulunan bireysel başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak hazırladığınız başvuruyu göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

Bir de ricamız olacak. Gerekli duyuruları yaptık ama eğer bu liste içerisinde üniversitenizden bir temsilci göremiyorsanız, hocalarınızla konuşarak temsilci olmalarını ve bize bunu Dekanlık’tan onaylı bir belgeyle bildirmelerini isteyebilirseniz, çok seviniriz.

Yarışmayla ilgili her türlü bilgiye http://rwvabb.org/ adresinden ulaşabilir, yarışma hakkında gelişmeleri takip etmek ya da varsa, sorularınızı iletmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Olay metninin hazırlanmasında değerli katkılarını ve görüşlerini esirgemeyen başta ceza hukukçusu Yard. Doç. Dr Timuçin Köprülü hocamız olmak üzere tüm hukukçulara da bir kez daha teşekkür ederiz.

Biz şimdiden heyecanla 18 Mart 2016 günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek finali bekliyoruz. Herkese başarılar!

 

 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: