İçeriğe geç

AKPM’den İHAM Kararlarının Taraf Devletlere Etkisi Raporu

by 01/02/2016

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) kararlarının uygulanması üzerine çalışan raportör  Pierre Yves Le Borgn’un isteği üzerine Essex Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi’nin işbirliği ile bir rapor hazırladı. Rapor, Avrupa Konseyi’ne taraf devletlerde İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin ve İHAM kararlarının taraf devletlerde ve Avrupa insan hakları hukukunda meydana getirdiği olumlu değişiklikleri seçilmiş bazı örnek davalar üzerinden alıyor.

Raporun Türkiye bölümünde, Büyük Daire tarafından verilen Türkiye Birleşik Komünist Partisi ve Diğerleri v. Türkiye kararından sonra siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin Anayasa’da yapılan değişiklik, güvenlik güçleri tarafından köyleri zorla boşaltılan, köylerinden zorla göç ettirilen ve evlerine dönmelerine izin verilmeyen ve özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı, etkili başvuru yolu ve mülkiyet hakkı gibi ihlallere maruz kalan başvurular hakkında verilen Doğan ve Diğerleri v. Türkiye kararından sonra tazminat imkanı sağlayan bir yasa hazırlanması, Incal v. Türkiye ve Karataş v. Türkiye (Büyük Daire) kararlarından sonra adil yargılanma hakkı bağlamında tarafsız ve bağımsız bir mahkeme önünde yargılanma hakkını ihlal eden Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde askeri hakim bulunmasının kaldırılması, Hasan Uzun v. Türkiye kararıyla birlikte Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının mahkeme içtihadında ilk kez tanınması hatırlatılıyor.

İHAM kararlarının yalnızca İHAS’ı ihlal eden taraf devlet üzerinde değil, başka ülkelerin iç hukuklarını da değiştirme etkisi olduğunu göstermesi açısından ise pek çok Avrupa ülkesinde yasal düzenlemenin değişmesine neden olan Salduz v. Türkiye kararına bakmak mümkün. Karar, yalnızca yargılama sırasında değil, soruşturma sürecinde polis tarafından ifade alınırken bile kişilerin avukat yardımından yararlanmasının savunma ve adil yargılanma hakkı için esaslı bir unsur olduğunu söylüyor.

İngilizce yazılan 43 sayfalık “İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin Taraf Devletlere Etkisi: Seçilmiş Örnekler” raporunun tamamına buradan ulaşılabilir.

 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: