İçeriğe geç

Hindistan Anayasa Mahkemesi tecavüz mağdurlarına tazminatın artırılması çağrısı yaptı

by 18/02/2016

Yeni Delhi Anayasa Mahkemesi,  tecavüz ve diğer cinsel saldırı mağdurlarına tazmninat sağlanmasi için, tüm eyaletleri ortak bir tavır geliştirmeye yönlendirdi. Bu tür bir yardımın mağdurun iyileştirilmesi için kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Aktivistler ve avukatlar, Hindistan’daki tutucu ve ataerkil eğilimlerin, mağdurların, çoğunlukla aileleri ve toplum tarafından bastırılmalarına ve kendilerine karşı uygulanan şiddet yüzünden suçlanmalarına sebep olduğunu belirtiyor.

Mağdurların çoğu aile içinde dışlanıyor ve, kararların çıkmasının yıllar alabildiği yetersiz yargı sistemi içinde, adaleti sağlamak için gerekli olan dava ücretlerini karşılayamıyor.

Mahkeme kararında belirtildiği üzere Hindistan’ın 29 eyaleti ve 7 birleşik bölgesinde cinsel saldırı mağdurlarına gerekli yardımın nasıl sağlanacağı konusunda uygulamalar farklılık gösteriyor. Maharashtra gibi batıdaki bazı eyaletler hiçbir ekonomik destek sağlamazken, diğerleri, örneğin Goa, bir milyon rupeye (14620 $) varan maddi yardımda bulunuyor.

Hakimler M.Y Eqbal ve Arun Mishra’dan olusan kurulun verdiği karara göre: “Tüm eyalet ve birleşik bölgeler, tecavüz ve cinsel istismar vakalarına karşı mağdura tazminat sağlanması konusunda ortak bir tasarı oluşturmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermelidir.”

“Tartışmaya yer bırakmayacak şekilde, hiçbir maddi yardım mağdurun suçlu tarafından zarar verilen onuru ve güvenini geri getiremez. Para hiçbir şekilde mağdurun yaşadığı travma ve acıyı yok edemez. Ancak bu yardım suç sonrası durum değerlendirildiğinde, mağdur için hayati derecede önem taşıyor olabilir.”

Perşembe günü Yüksek Mahkeme , failin evlenme sözüyle  görme engelli bir kızı cinsel olarak istismar etmesi sonucunda  Chattisgarh’da 7 yıllık hapis cezasına karşı yaptığı savunmayı hakimler heyetine aktardı.

Heyet failin savunmasını reddetti ve Chattisgarh hükümetinin mağdura hayatı boyunca aylık 8000 rupe ( 116 $) ödemesine karar kıldı.

Ulusal Suçlar Arşiv Bürosu’nun son verilerine göre 2014 yılında Hindistan’da gerçekleşen tecavüz vakaları %9’luk bir artışla 33.707’ye yükseldi

2012 Aralık ayında Delhi’de bir otobüste bir grup tarafından gerçekleştirilen ve mağdurun ölümüyle sonuçlanan tecavüz vakası sonucunda oluşan halk hareketi hükümeti cinsel suçların cezalarını artırmak zorunda bıraktı.

Bu kapsamda tecavuz suçunu tekrarlayan suçlular için ölüm cezası getirilirken, röntgencilik ve teşhircilik suç kapsamına alındı. İnsan kaçakçılığı ve asid atakları ise özel suçlara dahil edildi.

O zamandan beri medya programları, hükümet kampanyaları ve sivil toplum programlarındaki artış kamuyu kadın hakları konusunda bilinçlendirdi ve faillerin suçlarını kabul etmeye teşvik etti.

Ancak kadın hakları gruplarına göre mağdurların sosyal ve maddi baskılar nedeniyle açığa çıkmaması sonucunda  kayıtlara yansıyan vakalar, gerçekte olanın çok altında kalmakta.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 kodlu Current Constitutional Developments dersi kapsamında İrem Özbay, Atahan Yılmaz, Berke Yılmaz ve Metin Seven tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: