İçeriğe geç

Slovakya Cumhurbaşkanı seçimden önce Anayasa Mahkemesi’ne yeni yargıç atamayacak

by 18/02/2016

Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Anayasa Mahkemesi yargıç adaylarını henüz atamayacağını açıkladı. Bunu, Anayasa Mahkemesine hitaben 4 Şubat’ta Bratislava’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayında yaptığı konuşmada doğruladı.

Cumhurbaşkanı, 5 Mart seçimlerinden hemen sonra, parlamentoya seçilecek siyasi partilerin temsilcileriyle yeni adımlarını tartışacağını TASR Haber Ajansına verdiği demeçte belirtti.

Cumhurbaşkanı, TASR’a yaptığı açıklamada “Seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak kendi adıma konuşmak gerekirse, seçimden sonra bu tartışmalara iki amaçla katılacağım: Anayasa Mahkemesinin, Mahkemenin kararlarının ve bu yüksek mahkemede çalışma onuruna erişmiş yargıçların otoritelerini ve onlara duyulan güveni artırmak amacıyla, ikinci olarak da, gelecekte Anayasa Mahkemesi yargıcı atarken yapılabilecek yeterlilik tartışmalarını önlemek amacıyla” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı olarak anayasal kurumların yasal işlemlerine önem vermesi zorunluluğunun altını çizdi, ancak bu zorunluluğu yerine getirmek amacıyla tüm anayasal imkanları tükettiğini belirterek bir çözüm için parlamento ile anlaşma sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Kiska, adaylar Eva Fulcova, Juraj Sopoliga ve Miroslav Duris hakkındaki kararı için gereken belgelerin tamamlandığını belirtti. Yakın zamanda seçilen adaylar olan Jana Lassakova ve Mojmir Mamojka için ise bazı bilgilerin doğrulama aşamasında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesinin, 2015’in sonunda Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi yargıçlarını atama yetkilerini yorumlama konusunda yaptığı teklifi reddetmesi sebebiyle, tüm üyeleriyle toplandığı dönemdeki faaliyetlerini eleştirdi. Mahkeme, redde gerekçe olarak, Anayasa Mahkemesinin 3. Panel’inde adayların atanması hakkındaki sözlü ve yazılı iddiaların uyuşmamasını gösterdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra Cumhurbaşkanı’nın hukuki konuyu izah etme konusundaki isteğini görmezden geldi.

Slovakya Anayasa Mahkemesi’nin, genel kurulu iki üye eksik olmak üzere 13 yargıcı bulunmakta. Kiska, 2014 yılında parlamento tarafından tarafından önerilen 6 yargıçtan üçünü ataması gerekirken, yalnızca Jana Baricova’yı atadı. Her ne kadar diğer adaylar bu pozisyon için yasal gereksinimleri karşılamış olsalar da kalan adayları atamada anayasa hukuku için geçerli bir menfaat göremediğini öne sürdü. Yargıç L’ubomir Dobrik’in dönemi sona erene kadar (Şubat sonu) bir pozisyon daha açık kalacak; bunun için, iktidarda olan Smer Partisi’nin iki adayı -Mojmir Mamojka ve Jana Lassakova- önerildi.

Muhalefet Most-Hid Partisi’nin başkan yardımcısı, eski adalet bakanı Lucia Zitnanska, cumhurbaşkanının bu kararını anladığını bildirdi ve bu şeffaflıktan yoksun ve kaotik durumun eski cumhurbaşkanı Ivan Gasparovic’in Josef Centes’i başsavcı olarak atamayı reddetmesi ile başladığını ekledi. “Şu söylenmelidir ki, ilk başta bu kaotik duruma sebep olan Anayasa Mahkemesi’nin bazı yargıçlarının da çekimser kaldığı bu kararıdır”. Zitnanska ayrıca, çözümün Anayasa’da değişiklik olduğunu söyledi.

SITA Haber Ajansı’nın aktardığı üzere, Parlamento sözcüsü Peter Pellegrini bu adımla beraber Anayasa Mahkemesi’nin işlevsiz bir hale gelebileceği konusunda uyarıda bulundu. Pellegrini ayrıca, Cumhurbaşkanı Kiska’nın bu gibi bir tavır takınmasının anlamsız oldğunu ekledi.

Kaynak: The Slovak Spectator

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 kodlu Current Constitutional Developments dersi kapsamında Nergis Oprescu, Batuhan Kocabaş, Hasan Karaca ve Mikail Yiğit tarafından çevrilmiştir. 

 

 

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: