İçeriğe geç

Uluslararası Af Örgütü, 2015 Yılı Raporunu Açıkladı.

by 24/02/2016

afUluslararası Af Örgütü, 2015 yılında 160 ülke ve bölgede insan hakları ihlallerini incelediği geleneksel yıllık raporunu bugün açıkladı. Terör eylemlerinin ve çatışmaların arttığı, mülteci krizinin giderek büyüdüğü, ifade özgürlüğü ve toplantı gösteri özgürlüğünün iyice baskılandığı bir yıl olan 2015, tıpkı geçen sene olduğu gibi, insan hakları için kara bir yıl olarak değerlendiriliyor.

Avrupa ve Orta Asya bölgeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri ve Türkiye olmak üzere üç ayrı bölümden oluşan 37 sayfalık raporda Türkiye’de insan haklarının durumundan özetle şu şekilde bahsediliyor:

Haziran’daki genel seçimlerin ve Temmuz’da Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Türk silahlı kuvvetleri arasında şiddetin patlak vermesinin ardından ciddi biçimde kötüye gitti. Basın, hükümet tarafından uygulanan eşi benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya kaldı; çevrimiçi ve çevrimdışı ifade özgürlüğü ciddi şekilde zarar gördü. Barışçıl toplanma özgürlüğü hakkı ihlal edilmeye devam etti. Polisin aşırı güç kullanımı ve gözaltında kötü muamele vakaları artış gösterdi. İnsan hakları ihlallerinde cezasızlık devam etti. Yargının bağımsızlığı daha da sarsıldı. Solcu ve Kürt yanlısı aktivist ve göstericileri hedef alan İslam Devleti (İD) adlı silahlı grubun ayrı ayrı gerçekleştirdiği intihar saldırıları 139 kişiyi öldürdü. Tahmini 2, 5 milyon mülteci ve sığınmacı Türkiye’de barındırılıyordu, ancak hükümet AB ile bir göç anlaşması üzerine görüşmeler yaparken bireyler giderek daha fazla keyfi gözaltılar ve sınır dışı edilmelerle karşı karşıya kaldı.

2015 yılı raporuna buradan, 2014 yılı raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: