İçeriğe geç

İspanya Yüksek Mahkemesi Katalonya Bölgesel Yönetimi’nin Dışişleri Bakanlığı kuran kararnamesini durdurdu

by 26/02/2016

The Spain Report’a konuşan bir yetkilinin de doğruladığı üzere, Katalonya Bölgesel Yönetimi’nin bir Dışişleri Bakanlığı kurulmasına yönelik kararnamesi üzerinde İspanya Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Madrid tarafından mahkemeye götürülen kararname üzerinde çalışma devam edecek.

Madrid’in 22 Ocak’ta kararnameyi yargıya taşıyacağını bildirmişti, bunun sonucunda otomatik olarak kararnamenin yürütülmesi durduruldu, İspanya Anayasası’nın 161/2 maddesinde belirtildiği üzere “yargıya taşınma, idari kararlar veya meclis kararlarının yürütmesini durdurur”.

Şimdi mahkemenin bu Katalonya kararnamesinin anayasallığını denetlemek için beş ayı var.

Katalan Parlamentosu’ndan kasım ayında geçen bağımsızlık yanlısı bildiride geçen “Bu meclis ve demokratik bağımsızlık süreci hiçbir şekilde İspanyol Devleti’nin kararları ve organlarına başta İspanya Anayasa Mahkemesi olmak üzere konu olmayacaktır” ifadesi Anayasa Mahkemesi’ni hedef tahtasına koymuştu.

Kendisini Twitter hesabında “Katalan Hükümeti’nin Dışişleri, Kurumlar ve Şeffaflık Bakanı” olarak tanımlayan Raul Romeva 14 Ocakta ayrılıkçı Katalan Hükümeti tarafından “Bölgesel Dışişleri Sekreteri” olarak atanmıştı.

Sonraki gün Raul Romeva, Bölgesel Dışişleri Bakanlığı’nın kurulmasının bu geçiş hükümetinin bir devlet projesi içerisinde olduğunun en önemli sinyali olduğunu değerlendirdi.

22 Ocakta ise Katalan Hükümeti sözcüsü Neus Munte, Katalonya İdaresinin var olan yasalara ve bölgesel statüye uygun davrandığına inandığını bildirdi.

Bu haberin yayınına kadar geçen sürede İspanya Anayasa Mahkemesi’nin bu durdurma kararına yönelik Katalan Hükümeti henüz bir yorumda bulunmadı.

Kaynak: The Spain Report

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Nergis Oprescu ve Hasan Karaca tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: