İçeriğe geç

İHAM İçtihadıyla Uyumlu Yerel Mahkeme Kararları Bankası

by 07/03/2016

Merhaba,

Uzun yıllardır, gazeteleri ya da interneti her açışımızda, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde koruma altına alınan hakların savcılar ve hakimler tarafından ihlal edilişine şahit oluyoruz. Hiç açılmaması gereken davalarda yalnızca İHAM içtihadına değil, ayrıca kendi Ceza Muhakemesi ve Ceza Kanunumuza bile aykırı olarak düzenlenmiş iddianameler ve kararlarla karşılaşıyoruz. Ancak, elbette, doğru yönde hazırlanan iddianameler, verilen takipsizlik, beraat ya da mahkumiyet kararları da var. Ne var ki yol gösterici bu “iyi örneklere” ulaşmak neredeyse imkansız.

Son dönemde Yargıtay kararlarının bir kısmı –geç de olsa- herkese açık hale getirildi ancak yerel mahkeme kararlarına erişmek hala çok zor. O yüzden biz de, avukat arkadaşımız İpek Bozkurt’un önerisi ve katkılarıyla, başta avukatlar olmak üzere hukuk fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve bir gün sanık sıfatıyla yargılanma ihtimali olan herkes için ulusal ve uluslararası hukuka uygun şekilde verilmiş savcılık ve yerel mahkeme kararlarını bir araya getirmeye karar verdik.

Bu hafta itibarıyla Anayasa Gündemi’ne yeni bir bölüm açıyoruz. Bunun için sitede küçük bir değişiklik yaptık. Sayfanın üst kısmına İHAM içtihadıyla uyumlu yerel mahkeme ve savcılık kararlarının yer alacağı “Örnek Kararlar Bankası” başlıklı bir bölüm ekledik.

Bu bölümde, şimdilik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu başlıkları var. Bu başlıklar altında cumhurbaşkanına hakaret, kamu görevlisine hakaret, direnme, terör örgütünün propagandasını yapma suçu gibi ileride çoğaltacağımız bazı alt başlıklar var. Yeni kararlar geldikçe bu alt başlıklar altında güncelleme yapacağız, böylece siz o başlığa her tıkladığınızda ihtiyaç duyduğunuz, İHAM içtihadıyla uyumlu ve hukuk devleti ilkesine uygun kararları kolaylıkla bir arada görebileceksiniz.

Elinizde bu konularda ya da önemli olduğunu, sitede yer alması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir konuda verilmiş İHAS sistemiyle uyumlu karar varsa bunları bize gönderirseniz onları da arşive ekleyeceğiz. Yeni başlık ve kararlar konusunda önerilerinizi de bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

Elinizdeki kararları göndermek isterseniz, mail adreslerimiz anasayfada mevcut. Mailin konu başlığına “Örnek Kararlar Bankası” yazarsanız bizim için karar takibini kolaylaştırmış olursunuz. Kararları PDF halinde göndermeniz tercihimiz ama sizin için nasıl kolay olacaksa, o şekilde de gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Destekleri için başta avukat İpek Bozkurt olmak üzere, avukat Özgür Urfa’ya ve avukat Özlem Gümüştaş’a çok teşekkür ederiz.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: