İçeriğe geç

Japon mahkemesi iki nükleer santralin kapanmasına karar verdi

by 20/03/2016
Güvenli olduğu ilan edilen iki nükleer reaktör, Fukuşima nükleer felaketinin 5.yıl dönümüne birkaç gün kala kapatıldı.
Japon Mahkemesi, Fukuşima sonrası sıkı güvenlik önlemlerine göre güvenli olduğu iddia edilen iki nükleer reaktörün kapatılması kararı aldı.
Nükleer felaketin yıl dönümünden birkaç gün önce verilen karar, Japonya’daki faal reaktörlerin sayısını ikiye düşürecek. Onlarcası, bu neslin gördüğü en fena nükleer kaza olan Fukuşima’nın ardından kapatılmıştı.
2011’deki bu felaketten sonra konulan sıkı kurallar çerçevesinde sonradan açılacak olan reaktörleri ilk kapatan Otsu Yerel Mahkemesi, Başbakan Shinzo Abe’nin nükleer enerjiyi geri getirmeye yönelik planlarını suya düşürdü.
Kapatılacak olan reaktörler, Tokyo’dan 350 km uzaklıktaki Takahama Nükleer Santrali’ndeki Kansai Elektrik’in 3 ve 4 numaralı reaktörleri.

Yeniden açıldıktan günler sonra 4 numaralı reaktör geçen ay beklenmeyen bir arıza sebebiyle devredışı bırakıldı; 3 numaralı reaktör ise hala faaliyette.
Kansai Elektrik, ”aşırı derecede pişmanlık yaratabilecek” bu karara saygı duyup, faaliyeti durduracağını ama temyize gideceğini söyledi.
Açıklamasında ”Bu mahkeme kararının şirketin kabul edebileceği bir şey olmadığını” belirtti. Televizyon yayınları, davacıların ve yerel halkın karardan sonra pankartlar açtığını ve tezahürat yaptığını gösterdi.

Mahkemenin  dışında bu kararı kutlayan bir vatandaş, mahkemenin cesur kararıyla gurur  ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Japonya’nın nükleer reaktörlerinin tekrar devreye girmesi için yapılan teklif, açılan davaların ve Fukuşima kazasının yarattığı korku ağına  takıldı.

Aralık ayında, başka bir mahkeme de, Kansai Electric’e taraf olarak Çarşamba günü kabul edilen, reaktörlerin tekrar aktifleştirilmesini durduran geçici men kararını  kaldırdı.

Shiga bölgesi sakinleri açmış oldukları  son davada , Biwa gölünün bölge için önemli bir su kaynağı olduğunu ve reaktörlerin risk taşıdığını savundu.

Fukushima’ya benzer bir kazanın gölü kirleteceğini belirttiler

Kyushu Elektrik Enerji tarafından işletilen Kagoshima bölgesinin güneyindeki 2 reaktör , Ağustos ve Ekim aylarında tekrar aktifleştirilerek 2 yıllık nükleer enerji üretimindeki boşluğa son vermiş oldu.

Bir çift reaktör kazadan sonra kısa süreliğine yeniden açılsa da hemen arkasından tekrar kapatıldı. Kazadan sonra bir çift reaktör tekrar çalıştırılmış ancak daha sonra yeniden kapatılmıştı.

Nükleer karşıtı duyarlılık Japonya’da halen varlığını sürdürüyor ve reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına karşı yaygın protestolar gerçekleştiriliyor.

Felaket Japonya’yı düzinelerce reaktörün kapatılmasından doğan enerji açığını kapatmak için fosil yakıtlara yöneltmişti. Abe ve kamu hizmeti şirketleri reaktörlerin yeniden çalıştırılması için çalışıyorlardı.

Abe nükleer gücü devam ettirmenin Japonya’nın enerji politikası için anahtar nitelikte olduğunu savundu ancak Fukuşima’nın hatıraları birçok insan için halen tazeliğini koruyor.

Japonya’nın bütün stabil reaktörleri denizin altında gerçekleşen depremden kaynaklanan tsunaminin kıyıya vurması ve Fukuşima Daiichi nükleer santralini sular altında bırakan ve reaktör erimelerine yol açan felaketten sonra kapatılmıştı.

Resmi soruşturmalar suçu santrali işleten Tokyo Electric Power şirketine yükledi –şirketin 3 eski yöneticisi şu an yargılanmakta- ve felaket insan hatası kaynaklı bir kaza olarak nitelendirildi.

Buna karşılık Japonya bağımsız bir atom enerjisi gözlemcisi olan Nükleer Düzenleme Kurumu’nu görevlendirdi. Daha önce Sanayi Bakanlığı hem akım düzenleyiciyi gözlemliyor, hem de nükleer enerjiyi teşvik ediyordu.

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Law dersi kapsamında Nergis Oprescu, Hasan Karaca, Atahan Yılmaz, Metin Seven, Mikail Yiğit, Berke Yılmaz ve Batuhan Kocabaş tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: