İçeriğe geç

Fransa’da teröristleri vatandaşlıktan çıkartacak anayasa değişikliğinden vazgeçildi

by 07/04/2016

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, çarşamba günü yaptığı açıklamada, vatandaşlıkla ilgili anayasa değişikliğinde daha fazla ısrar etmeyeceğini açıkladı. Anayasa değişikliği terörizmden hüküm giymiş kişilerin Fransız vatandaşlığından çıkarılmasını ve çifte vatandaşlıktan doğan haklarının elinden alınmasını öngören bir hüküm içeriyordu. Kısa konuşmasında Millet Meclisi  ve Senato’nun değişiklik üzerinde anlaşamaması nedeniyle konu üzerinde tartışmaya son vermeyi amaçladığını belirtti. Senato ayın başında bu değişikliğin farklı bir versiyonunu kabul ederek değişiklikle öngörülen önlemi engellemişti.

Bu ayın başlarında, JURIST’in konuk köşe yazarı Radboud Üniversitesinden Dr Sandra Mantu, ulus çıkarlarını korumak için önerilen ve ulus menfaatlerinin ciddi ihlalini teşkil eden bir suç sebebiyle mahkum olan kişilerin Fransız vatandaşlığı ve buna bağlı haklardan mahrum bırakılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğini masaya yatırmıştı

Önerilen değişiklikler Kasım ayında Paris’te gerçekleşen ve yaklaşık 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarına bir cevap niteliğindeydi. Üç grup halinde organize olmuş ve söylentiye göre İslam Devleti ile bağlantı halinde olan teröristler, Paris içinde ve çevresinde altı farklı noktada saldırılar gerçekleştirmişti. Birleşmiş Milletler’in bir insan hakları  uzmanı bu saldırıların insanlığa karşı suç anlamına geldiğini belirtmişti.

Kaynak: Jurist.org 

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında İrem Özbay, Nergiz Oprescu, Alp Soysal, Mikail Yiğit, Hasan Can Karaca, Batuhan Kocabaş, Atahan Yılmaz, Berka Yılmaz ve Metin Seven tarafından çevrilmiştir.

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: