İçeriğe geç

Sri Lanka’da Meclis yeni anayasayı yazmak için Kurucu Meclis’e dönüştü

by 14/04/2016

Tarihe geçecek şekilde, Sri Lanka Parlamentosu Tamil azınlığının özyönetim imkanlarını arttıracak bir Anayasa hazırlamak üzere Anayasa Kurulu’na dönüştürüldü.

Meclis yeni bir Anayasa yapılmasına yönelik kararı, bu yılın ocak ayında kabul etmişti. Yeni Anayasa şu anki 1978 tarihli başkanın etkin olduğu bir sistemi içeren Anayasanın yerine geçecek.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, 21 üyeli Danışma Kurulu’na başkanlık ediyor. Kurul’da eski başkan Mahinda Rajapaksa’nın grubundan en az üç üye bulunmakta.

Sözcü Karu Jayasuriya, açılış toplantısında yedi başkan yardımcısı ile birlikte kurula başkan olarak seçildi.

Jayasuriya parlamentoya “Bu tarihi bir fırsat ve gerekli radikal politik reformları uygulamak için halkın görüşlerini araştırma fırsatına sahibiz.” diye seslendi.

Ülke tarihinde bu, yeni bir anayasa hazırlamak için kurucu meclisin toplandığı yalnızca ikinci örnek. 1972’de de kurucu meclis toplanarak yeni bir anayasa oluşturmuştu.
1978 Anayasası, Sri Lanka’nın İngiliz hakimiyetinden bağımsız bir cumhuriyet olduğunu ilan eden 1972 Anayasası’nın yerine geçmişti.
Başkan Maithripala Sirisena Ocak 2015 seçimi bildirgesinde anayasal reformlar ve seçim reformlarının yanı sıra, etkin başkanlık sistemini kaldıracağının sözünü vermişti.

Geçen hafta, Wickremesinghe, “2017’ye kadar yeni anayasanın hazır olması için çabalıyoruz. İdari komite, halkın yeni anayasa konusundaki görüşlerini alan komitenin raporu hakkında parlamentoya geri bildirimde bulunacak” diye konuştu.

Wickremesinghe, Tamillere adanın kuzeyindeki ordu baskısını azaltmak için daha fazla politik güç tesis edilmesini taahhüt etti. Bunlar Tamillerin iki ana talebiydi.
Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (TEKK), 30 yıldır ayrı bir Tamil yurduna sahip olmak için Sri Lanka güçleri ile savaşıyor.
İnsan hakları örgütleri, devlet güçlerinin, etnik çatışmanın son dönemlerinde yaklaşık 40000 sivili öldürdüğünü iddia ediyor.

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Nergiz Oprescu, İrem Özbay, Hasan Can Karaca, Batuhan Kocabaş, Alp Soysal, Berke Yılmaz, Metin Seven, Mikail Yiğit ve Burak Kayış tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: