İçeriğe geç

İtalya’da yüksek yargıcın yolsuzluk çıkışı başbakanı öfkelendirdi

by 28/04/2016

İtalya’nın önde gelen hâkimlerinden Piercamillo Davigo’nun, siyasetçiler arasında emsalsiz yolsuzluk oranı hakkındaki yorumu, Matteo Renzi hükümetini kızdırdı ve yargının rolü hakkında tartışma başlattı.

Yüksek mahkeme yargıcı Piercamillo Davigo, 24 sene önce Milano’da görev yaparken, bütün bir siyasi sınıfın ayaklarını yerden kesen “Temiz Eller” yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcılardan biri olarak ismini duyurmuştu.

İtalya Ulusal Hâkimler Derneği başkanı Davigo, Cuma günü Corriere della Sera’ya verdiği ropörtajda yolsuzluğun 1992’den daha kötü olduğunu söyledi ve Renzi hükümetini yolsuzlukla mücadelede başarısız olmakla eleştirdi.

Davigo, ‘’Politikacılar çalmayı bırakmadı, artık bundan utanmayı bıraktı.’’ ‘’Eskiden gizlice yaptıklarını şu an göz göre göre bir hak olarak öne sürüyorlar.’’ dedi.

İtalya, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2015 yolsuzluk indeksinde 61. sırada yer aldı. 28 Avrupa Birliği üyesi devlet arasında sadece Bulgaristan’ın üzerinde kaldı. Geçen seneye kıyasla, bu sene Yunanistan ve Romanya’nın gerisine düştü.

Davigo, eski merkez sağ Başbakan Silvio Berlusconi ve aynı zamanda Renzi’nin de dahil olduğu merkez sol liderler tarafından getirilen yumuşak yasalar sebebiyle hakimlerin yolsuzluk ve vergi kaçaklığı ile olan mücadele gücünün azaldığını belirtti.

Renzi yorum yapmaktan kaçındı, ancak Cumartesi günü Davigo, Başbakanın Demokratik Parti’deki destekçileri ve yönetimdeki koalisyonun diğer partileri tarafından suçlandı. Bu, düzen karşıtı 5 Yıldız Hareketi ve sağcı Kuzey Ligi tarafından takdirle karşılandı.
Demokratik Parti Genel Başkanı Matteo Orfini, kurumsal sorumluluğu bulunan kişilerin bardaymış gibi konuşmamaları gerektiğini söyledi.
Sanayi Bakanı’nın geçtiğimiz ay nüfuz ticareti skandalı sebebiyle istifası üzerine oluşan sansasyon Renzi için uygunsuz bir dönemde ortaya çıktı. Renzi, yolsuzlukla mücadele için mahkumiyet kararlarının da dahil olduğu önemli adımlar atıldığını belirtti.
Hükümetini nüfuz ticareti skandalına karşı parlamentoda savunurken, yetkisini aşan bir yargının geçtiğimiz 20 yıl içerisinde acımasız sonuçlardan dolayı sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Renzi bir örnek göstermedi ancak sözlerinin, 22 yıllık siyaset hayatında defalarca yargı ile çatışmış ve 2013 yılında vergi kaçırmaktan dolayı suçlu bulunmuş olan Berlusconi’nin sözleri ile olan benzerliğine dair yorumlar yapıldı.

Davigo’nun ifadeleri meslektaşları arasında da ayrılığa yol açtı. Hakimler Yüksek Kurulu başkanvekili Giovanni Legnini, Davigo’nun ifadelerinin “yargının ve ülkenin ihtiyaç duymadığı (politikacılarla) bir karışıklık riski” doğurabileceğini söyledi.

Ülkenin önde gelen mafya karşıtı savcısı Nicola Gratteri ise; Davigo ile hemfikir bir şekilde, bu siyasal yolsuzluğun yeni boyutlara ulaştığını belirtti.

“Yirmi yıl önce, yerel mafya babaları politikacıların ayağına giderek iyilik istiyorlardı; ancak şimdi politikacılar mafya babalarının evlerine gidiyorlar ve oy karşılığında ihale vermeyi teklif ediyorlar.” dedi.

5 Yıldız Hareketi kurucusu Beppe Grillo, Davigo’nun sözlerinin “bütün dürüst vatandaşlarca paylaşıldığını” ifade etti.

“Şu aşikar ki, Davigo hükümete karşı değil, sadece yolsuz politikacılara karşı. Eğer bu ikisi kesişiyorsa bu Davigo’nun hatası değil” diye ekledi.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Nergiz Oprescu, Mikail Yiğit, Burak Kayış, Hasan Can Karaca, Batuhan Kocabaş ve Metin Seven tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: