İçeriğe geç

Venezüela Yüksek Adalet Divanı Başkan Maduro’nun Görev Süresini Kısaltma Girişimini Engelledi

by 05/05/2016

Pazartesi günü, Venezüela Yüksek Adalet Divanı, muhalefetin çoğunluğu ele geçirdiği Ulusal Meclis’in Başkan Maduro’nun görev süresini altı yıldan dört yıla indiren girişimini engelledi. Geçen yıl Ulusal Meclis’in kontrolünü ele geçiren muhalefet Maduro’yu devirmeye çalışıyordu. Yüksek Adalet Divanı, önerilen anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilseydi uygun olabileceğini ancak kabul edilseydi bile bunun geçmişe uygulanamayacağını belirtti. Venezüela kanunları, devlet görevlilerinin görev süresinin yarısında azli için seçim yapılmasına izin veriyor. Eğer Maduro bu yıl devrilseydi veya istifa etseydi yeni bir seçim yapılabilirdi. Ama kurallara göre, eğer Başkan, görev süresinin son iki senesi içerisinde görevinden ayrılırsa, seçimlere gidilmiyor ve başkan yardımcısı başkanlığa vekalet ediyor.

Aralık’taki seçimlerden bu yana, hükümet yanlısı Yüksek Adalet Divanı ve Meclis’teki muhalif çoğunluk arasında azımsanmayacak derecede bir gerilim yaşanmakta. Geçen hafta, Meclis, azil referandumu talebi sürecinin hızlandırılması amacıyla yeni referandum kurallarını kabul etti. Geçtiğimiz ay Yüksek Adalet Divanı, Sosyalist Parti tarafından Divan’ın önüne getirilen 13 yargıcın atanması işlemini Meclis’in inceleyemeyeceğine karar verdi. 13 yargıç Sosyalist Parti’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesinden hemen önce, 23 Aralık’ta, göreve gelmişti. Yüksek Adalet Divanı, Şubat ayında, Meclis’in reddetmesine rağmen, Maduro’nun olağanüstü ekonomik kararnamesinin yasal olduğuna hükmetti. Kararname Başkan’a bütçeyi, şirketleri ve para birimini kontrol etme yetkisi veriyor. Ocak ayında Yüksek Adalet Divanı, muhalefetin çoğunlukta olduğu Meclis’in bütün kararlarının, 3 muhalif vekil görevden alınıncaya kadar geçersiz olacağına karar verdi. Karar, mahkeme tarafından geçici olarak yasaklanan seçilmiş vekillerin göreve başlamasından günler sonra verildi. Karar uyarınca 4 vekil, geçen Aralık seçimlerindeki yolsuzluğa karıştıkları iddiaları sebebiyle görevden uzaklaştırıldı.

Kaynak: Jurist


 

Venezüela Siyasal Rejimi

Venezüela’da başkanlık rejimi uygulanmaktadır. Venezuela Anayasası’na göre Devlet Başkanı aynı zamanda hükümet başkanı olarak görev yapmaktadır. Başkan halk tarafından altı yıllığına seçilir ve görev süresi sona erdikten sonra tekrar seçilmediği takdirde bir daha aday olamaz. Venezüela Başkanı yürütmenin başkanıyken aynı zamanda Ulusal Bolivya Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanlığı görevini de üstlenmektedir.
Başkanlık sistemiyle yönetilen bir Cumhuriyet olan Venezüela, Anayasa’nın 236. maddesi aracılığıyla Başkan’a geniş yetkiler sağlamaktadır. Buna karşın Anayasa’nın 237. maddesinin 8. bendine göre Başkan her dönem bir önceki döneme ait faaliyet raporunu Meclis’e sunmak zorundadır. Başkan’ın anayasal değişiklikleri veto etmesi halinde, bunların Meclis’te salt çoğunlukla yeniden kabul edilmesi yeterlidir.

Bu haber, BAU Hukuk LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Nergiz Oprescu, Hasan Can Karaca, İrem Özbay, Batuhan Kocabaş, Berke Yılmaz, Mikail Yiğit, Alp Soysal ve Arif Atahan Yılmaz tarafından çevrilmiştir. 

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: