İçeriğe geç

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nden Adalete Erişim Üzerine El Kitabı

by 11/07/2016

handbook-on-access-to-justice_en-1Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) ve Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı tarafından Avrupa hukukunda adalete erişim üzerine 220 sayfalık bir el kitabı hazırlandı.

“Adalete erişim” konusunu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından ortaya konan yasal standartlar ve İHAM ile Adalet Divanı kararları üzerinden ele alarak avukatlara, hakimlere, savcılara, sivil toplum kuruluşlarına ve adaletin işleyişinde görev alan kişilere yol göstermek ve farkındalık arttırmak amacıyla hazırlanan el kitabı, tarafsız ve bağımsız bir mahkeme önünde adil yargılanma hakkını, etkili başvuru yollarını, adli yardım hakkını, savun(ul)ma hakkını, makul sürede yargılanma hakkını ve adalete erişimin önündeki başlıca engelleri konu alıyor.

Bu el kitabı, Konsey ve Temel Haklar Ajansı tarafından çıkartılan el kitapları serisinin beşincisi. Daha önce ayrımcılık yasağına karşı bir el kitabı, sığınma, sınırlar ve göç üzerine bir el kitabı, (kişisel) verilerin korunması üzerine bir el kitabı ve çocuk haklarıyla ilgili bir el kitabı yayımlanmıştı.
Adalete erişim üzerine İngilizce olarak hazırlanan ve ilerleyen günlerde başka dillere çevrilmesi de beklenen el kitabının tamamını buradan okuyabilirsiniz.
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: