Skip to content

Yeni Döneme Hazırız: Çevirilere Kadın Öğrenci Desteği

by 03/10/2016

Serde AMerhaba,

Ekim itibarıyla Anayasa Gündemi’nde yeni bir döneme başlıyoruz. Geçen sene, karar takibini kolaylaştırmak amacıyla her ayın ilk haftası bir önceki ay Anayasa Mahkemesi ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi tarafından verilen bireysel başvuru kararlarının özetlerini  derlediğimiz bültenler hazırlayacağımızı duyurmuştuk.

Bir yıldır, her ay çıkan AYM ve İHAM kararlarını bültenler aracılığıyla paylaşıyoruz. Ağustos 2015 – Ağustos 2016 arası yayınladığımız bütün AYM ve İHAM kararları bültenlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sene itibarıyla bu bültenlerde bize karar çevirilerinde kadın hukuk fakültesi öğrencileri yardımcı olacak: Ayşenur Keskiner, Esin Bozovalı, İlke Özenç, Serde Atalay, Sıla Sunar ve İrem Şanlı. Kapımız bu alanda çalışmak isteyen ve yabancı dil bilen kadın hukuk fakültesi öğrencilerine sonuna kadar açık.

Neden kadın hukuk fakültesi öğrencileri peki? Amacımız; her geçen gün çeşitlenerek artan insan hakları ihlalleriyle mücadele etmek için bu alanda çalışmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerine ama öncelikle ve özellikle, eğitim ve iş hayatının her aşamasında, televizyonlardan konferanslara kadar her alanda, kendileri, düşünceleri ve sesleri yok sayılan, engellenen ya da ikinci plana atılan kadınlara cesaret vermek, kadın hukuk fakültesi öğrencilerini anayasa ve insan hakları hukuku alanında çalışmaya ve üretmeye teşvik etmek, -uzun vadede- temsil eşitliğini biraz olsun sağlayabilmek.

Bültenlerin yanı sıra, yine geçen sene insan hakları hukukçusu meslektaşlarımızın katkılarıyla başlattığımız ve avukatlar başta olmak üzere herkesin yararlanmasını umduğumuz İHAM içtihadıyla uyumlu yerel mahkeme kararlarını “Örnek Kararlar Bankası” başlığı altında yayınlamaya devam edeceğiz. Bunun için özellikle avukat arkadaşlarımızdan ellerindeki kararları bize anayasagundemi@gmail.com adresi aracılığıyla göndermeye devam etmelerini bekliyoruz.

Biz bu yeni dönemde de Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında anayasa ve insan hakları hukuku alanında meydana gelen gelişmeleri, yazılan rapor, makale ve kitapları, düzenlenen konferansları, çıkan kararları sizlere sunmaya devam edeceğiz. Sizden de ricamız, gönüllü olarak yürüttüğümüz bu çalışmaları daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için, görüş ve eleştirilerinizle birlikte, paylaşarak bize destek olmanız.

İyi bir yıl olması dileğiyle, görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: