İçeriğe geç

Endonezya Yüksek Mahkemesi’nin kararı çimento şirketinin hisselerini eritti

by 20/10/2016

Devlet yönetimindeki, ülkenin en büyük çimento üreticisi Semen Endonezya’nın hisseleri, Merkez Java’da bulunan Rembang’daki 320 milyon dolarlık çimento tesisi için verilen çevresel iznin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ve projenin geleceğinin belirsizliğe girmesinin ardından, Endonezya Borsası’nda yaklaşık %6’lık bir kayıp yaşadı.

Hisse adedi, geçen Salı 14.00 itibariyle en düşük seviyede %5.8’lik kayıpla 9,700’e geriledi. Bu, dört haftadan bu yana görülen en düşük seviye.

Semen Endonezya, Rembang tesisini, yerel halkın açtığı toplu davayı kazanması sonucunda iki sene önce kapatılan Pati’deki benzer bir tesisin yerini almak üzere 2011’de inşa etmeye başlamıştı.

Rembang halkı, bölgede bulunan dünyadaki tek kireç ekosistemini yok edeceğini ve çiftçi olarak hayatlarını devam ettirmelerine engel olacağını iddia ettikleri Rembang projesinin çevresel izninin iptali için uzun bir hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Çiftçiler, Rembang Bölge Mahkemesi’ndeki ilk davayı ve aynı şekilde Temyiz Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme’deki davaları da kaybetmişti. Mayıs ayında son karara karşı karar düzeltme talep etmişlerdi ve bu sefer Yüksek Mahkeme çiftçilerin lehine karar verdi.

Haberlere ilişkin açıklama yapan Merkez Java Valisi Ganjar Pranowo, Antaranews.com’un aktardığına göre, “Merkez Java Yerel HükûmetiYüksek Mahkeme kararına uygun hareket edecek. Bu, en başından beri verdiğim sözdür.” şeklinde konuştu.

Ağustos ayının başında Semen Endonezya, Devlet Başkanı Joko “Jokowi” Widodo’nun, projeyle ilgili olarak – KLHS adı verilen – çevresel incelemenin derinleştirilmesi için yardımcılarına verdiği emrin ardından, bu yılın sonuna kadar Rembang tesisinde 3 milyon ton çimento üretimine başlama planını rafa kaldırmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: Jakarta Globe

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: