İçeriğe geç

Kore Ulusal İnsan Hakları Komisyonu: “Vicdanî ret evrensel bir insan hakkıdır”

by 19/12/2016

Komisyon, Anayasa Mahkemesi’ni vicdanî ret hakkını tanımaya ve askerî hizmete alternatifler üretmeye davet etti.

Kore Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (KUİHK), 13 Aralık’ta, Anayasa Mahkemesi’ne, zorunlu askerlik hizmeti konusunda vicdanî retçilerin cezalandırılmasının evrensel bir hak olan vicdan özgürlüğünü ihlal ettiğine dair bir görüş sunacağını duyurdu.

Şu anda Anayasa Mahkemesi, askerî hizmete karşı vicdanî ret hakkının tanınmasıyla ilgili üç başvuruya bakmakta.

KUİHK açıklamasında, “vicdana ve savaşı ve öldürmeyi reddetmeye dayanan askerî hizmeti reddetme eylemi, herkese tanınmış evrensel bir insan hakkıdır” dendi.

Komisyon, “ulusal savunma görevi ve vicdan özgürlüğünün, alternatif hizmet sistemleriyle barışçıl şekilde çözülmesi mümkündür” görüşünü aktardı.

“Vicdana dayanan kararlara saygı, çoğulculuğu amaçlayan demokratik toplum için kilit bir unsurdur ve  devlet, demokratik toplumun temel düzenini sürdürmeye ciddi bir zarar vermediği sürece, kişilerin vicdan özgürlüğünü azamî derecede güvence altına almalıdır.”

KUİHK, 2005’te, Millet Meclisi Başkanlığı’na ve Ulusal Savunma Bakanlığı’na, vicdanî ret hakkının, Anayasa ve İnsan Hakları Evrensel Bildirisi tarafından korunan vicdan özgürlüğü kapsamında olduğu gerekçesiyle alternatif hizmet sistemi kurulmasını önermişti. 2008’de de Komisyon, Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan vicdanî retçiler için alternatif hizmet planları yaratmasını istemişti.

Komisyon, “hükûmetin, vicdanî retçiler için alternatif hizmet sistemi kurması gerekir, bazıları alt derece mahkemelerinde beraat etse de, yargı hâlâ vicdanî retçileri cezaî anlamda suçlu bulmakta” açıklamasını yaptı.

Bunun yanında, Katılımcı Demokrasi için Halkın Dayanışması üyesi Hong Jeong-hun, 13 Aralık’ta Seul’un Gwanghwamun Meydanı’nda bir basın toplantısı düzenleyerek askerî hizmete karşı kendi vicdanî reddini açıkladı.

Hong, “şiddeti içselleştirmiş bir orduya direnmenin tek şiddetsiz yolu, askerî hizmeti reddetmektir” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına katılanlar, dünyada vicdanî redde bağlı olarak hapis tutulanların %92’sinin Güney Kore’de olduğunu belirterek, halen hapiste olan 399 vicdanî retçinin salınması, vicdanî ret hakkının tanınması ve alternatif bir hizmetin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: The Hankyoreh

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: