İçeriğe geç

Raoul Wallenberg AYM’ye Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışmasının Olayı Açıklandı

by 18/01/2017

onizleme-5Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye’nin üniversiteler arası ilk insan hakları hukuku yarışması Raoul Wallenberg Anayasa Mahkemesi’ne Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması’nın olay metni yayımlandı.

2010 yılında Anayasa’da yapılan değişiklik ile birlikte tanınan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını ve insan hakları hukukunu iyi bilen hukukçular yetiştirmek amacıyla anayasa hukukçusu Yard. Doç. Dr Serkan Köybaşı’nın fikri ile 2013 ve 2014 yıllarında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencileri arasında düzenlemeye başladığımız bu yarışma, 2015 yılından bu yana Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nün desteği ile üniversiteler arası hale geldi.

2015 yılında sadece İstanbul’daki bazı hukuk fakültelerinin katılımına açık olan yarışma, 2016 yılı itibarıyla Türkiye’deki bütün hukuk fakültelerine ve her sınıftan hukuk fakültesi öğrencilerine açıldı. Bu sene de Türkiye’deki bütün hukuk fakültesi (lisans) öğrencilerini yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.

Siz de bir ekip kurarak fakültenizin İletişim Kişisi‘ne ve wallenberg.vabb@gmail.com adresine, adresinde yayımlanan olaya ilişkin 17 Şubat 2017 günü saat 17.00’ye kadar Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bulunan bireysel başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak hazırladığınız başvuruyu göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

Yarışmayla ilgili her türlü bilgiye http://rwvabb.org/ adresinden ulaşabilir, yarışma hakkında gelişmeleri takip etmek ya da varsa, sorularınızı iletmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Biz şimdiden heyecanla 17 Mart 2016 günü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde gerçekleşecek finali bekliyoruz. Herkese başarılar!

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: