İçeriğe geç

Gürcistan Anayasa Mahkemesi: “İdarî suç kayıtlarının daimi şekilde tutulması anayasaya aykırı”

by 17/02/2017

İçişleri Bakanlığı’nın kişinin idari suçlarının geçmişi hakkında kalıcı olarak bilgi sahibi olmasını sağlayan yönetmelik anayasaya aykırı bulundu.

2006 yılındaki İçişleri Bakanı Vano Merabishvili zamanında yapılan yönetmelik bu kararla kaldırılmış oldu.

Düzenlemeye göre ücret ödemeden toplu taşıma araçlarına binmek veya caddenin yanlış yerinden karşıya geçmek gibi idari suçlarla ilgili bilgiler bakanlığın bilgi bankasında kalıcı olarak saklanıyordu.

Anayasa Mahkemesi üyeleri böyle bir veritabanının saklanmasının idari suçlarla mücadeleye meşru bir araç olarak hizmet etmediğine inanmakta.

Edisher Goduadze adlı vatandaş ilk olarak 26 Ocak 2015’te Anayasa Mahkemesindeki yönetmeliğe itiraz etmişti. Mahkeme temyizi kabul etti ve yukarıda belirtilen yönetmeliğin “kişinin özgür gelişimine ilişkin anayasal hakları” ihlal ettiğini belirtti.

Mahkeme suçu önlemek ve devletin emirlerinin uygulanmasını sağlamak için idari suçlarla ilgili bilgi toplamak gerektiğine inanmakta. Ancak devlet, temel hak ve özgürlükleri korumalı ve yanlış bilgi kullanmamalı.

Kaynak: Agenda

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Furkan Yılmaz ve Ali Uzunöz tarafından çevrilmiştir. 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: