İçeriğe geç

Kenya Anayasa Mahkemesi hakarete hapis cezası öngören kanunu iptal etti

by 17/02/2017

 

Anayasa mahkemesi, hakareti suç haline getiren yasanın hükümsüz olduğuna karar verdi.

Yargıç John Mativo, anayasanın 33. bölümünde güvence altına alınan ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle ilgili kanunun 194. bölümünün geçersizliğine karar verdi.

Hakim, hakarete uğrayan herkesin tazminat talep etmek için medeni hukuk yollarına başvurabildiğini ve cezalandırılan hakareti suç haline getirmenin demokratik bir toplumda kabul edilemez olduğunu belirtti.

Mativo ” 194. bölümün ihlali halinde öngörülen azami 2 yıllık hapis cezası, hakaretin cezalandırılmasıyla oluşan caydırıcı etkiyi daha da artırmakta.” dedi.

“Benim görüşüme göre, itiraz edilebilir veya aşağılayıcı ifadelerin bastırılması için bu ceza açıkça aşırı ve oransızdır. Bu cezanın yerine getirilmesi makul olarak demokratik bir toplumda hapis cezasını kapsamamalı.”

Mahkemenin kararı, Facebook’ta gerçekleştirdikleri paylaşımlar nedeniyle haklarında verilen cezai hakaret kararına karşı temyize giden Jacqueline Okuta ve Jackson Njeru’un  başvuruları sonucunda verildi.

Kaynak: The Star

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ezgi Ünlügedik ve Tuğçe Ülgütol tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: