İçeriğe geç

Macaristan Anayasa Mahkemesi İslam ve evlilik eşitliği karşıtı yerel konsey kararını iptal etti

by 12/04/2017

Macaristan haber ajansı MTI’nin bildirdiğine göre, Macaristan Anayasa Mahkemesi, ülkenin güneyindeki Asotthalom kasabası konseyinin kabul ettiği düzenlemeleri Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, düzenlemelerin, müezzinlerin kamusal alanlardaki çalışmalarını, burka ve kara çarşafı ve “evliliği bir erkekle bir kadın arasındaki bir bağdan başka şekilde tanıtan propaganda eylemlerini” yasaklayan kısımlarını iptal etti.

Sırbistan sınırına 3 km uzaklıkta bulunan küçük kasabanın konseyi, “topluluğun birlikte yaşam kuralları”na dair kararnamesini geçen Kasım ayında değiştirmişti. Aşırı sağ Jobbik Partisi üyesi belediye başkanı Laszlo Toroczkai tarafından önerilen değişiklik, bütün vücudun ve başın kapatılması yanında yüzün kısmen veya tamamen kapatılmasını da yasaklıyordu. Kararname ayrıca kasabada cami açılmasını ve minare yapılmasını da engelliyordu. Değişiklikle, evliliği, bir erkekle bir kadının birlikteliğinden farklı bir şey olarak tanıtan “her türlü propaganda eylemi” de yasaklanıyordu. Önemli bir geçiş noktasına yakınlığı nedeniyle göçmen akınından etkilenen kasabanın başkanlığı, daha önce de, çok sayıda göçmen karşıtı açıklamalar yapmıştı.

Aynı zamanda Jobbik Partisi Başkan Yardımcısı da olan Belediye Başkanı Toroczkai, aynı zamanda, 2015 yılının Eylül ayında Youtube’a yüklenen ve çok seyredilen (ve çoğunlukla dalga geçilen) videonun da arkasında olan kişi. “Macaristan’daki Yasadışı Göçmenlere Mesaj” gönderdiği videonun sonunda Toroczkai, tepki çekecek şekilde, bazı yerel polis memurları, gönüllüler ve güvenlik gücü araçları önünde güneş gözlükleriyle poz veriyor.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı Çarşamba günü Mahkeme’nin internet sitesinde yayınlandı. Kararda, yerel konseylerin temel hakları doğrudan etkileyen veya sınırlayan düzenlemeler kabul edemeyeceği belirtildi. Mahkeme, Anayasa’ya göre, temel hakları veya ödevleri etkileyen kuralların yalnızca kanunlarla kabul edilebileceğini ifade etti.

Macaristan’ın temel haklar Ombudsman’ı Laszlo Szekely, kararnamenin iptal edilmesi talebiyle yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, Asotthalom Kasaba Konseyi’nin düzenlemelerini geriye etkili olacak şekilde iptal etti. Böylece, bu kuralları yürürlüğe sokmayı amaçlayan geçmiş işlemler de iptal edilmiş oldu.

Kaynak: Constitutionnet

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: