İçeriğe geç

Duma terör suçundan mahkum olanların Rusya vatandaşlığını iptal edecek kanunu görüşecek

by 20/04/2017

St. Petersburg metrosunda 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan canlı bomba eyleminden sonra Duma milletvekilleri tarafından teröre karışan yabancı vatandaşların vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören bir kanun teklif edildi.

Rusya parlementosunun alt meclisinde bulunan dört partinin liderleri tarafından öne sürülen teklif, terörizm ve rehin alma, hükümet görevlisini öldürme ve bu suçlara maddi kaynak sağlama suçlarından hüküm giyen vatandaşların vatandaşlıktan çıkarılmasını öngörüyor. Talep, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 3 Nisan’da doğduğu kent olan St. Petersburg’a yapmış olduğu ziyaret sırasında gerçekleşen saldırının ardından gelmişti.

Putin, 11 Nisan’da Mir TV’ye verdiği röportajda “Rusya Anayasası uyarınca herhangi birinin vatandaşlığını iptal edemiyoruz, ancak bir kişinin Rusya vatandaşlığına kabul edilmesinin temelini oluşturan kuralları değiştirebiliriz. Hukuk uzmanlarımızla istişarede bulunuyoruz ve bu kararın çok yakında alınacağını düşünüyorum.” dedi.

Müfettişler uzun yıllardır büyük bir şehirin yaşadığı en kötü terör olayı olan bu saldırıdan, radikal İslamcı gruplarla ilişkisi olduğundan şüphelenilen Asya merkezli bir örgüte mensup bir grup göçmen işçiyi sorumlu tutmuştu. Müfettişler tarafından bombacının Kırgızistan’da doğmuş bir Rus vatandaşı olduğu tespit edilmiş ve Pazartesi günü Federal Güvenlik Servisi temsilcileri tarafından gözaltına alınan şüphelinin Rus pasaportuna el konulmuştu. IŞİD, Putin’in 2015’te Beşar Esad’ın isyancılarla mücadelesini desteklemek için Suriye’ye yardım göndermesinden bu yana Rusya’ya saldırı tehdidinde bulunuyordu.

Parlamentonun web sitesinde yayınlanan yeni teklif, başka bir vatandaşlığa sahip olmayan veya yabancı bir ülke vanadaşlığına başvurma hakkı bulunmayanların vatansız hale getirilmesi durumunda uygulanmayacak.

Kaynak: Constitutionnet

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ali Uzunöz ve Furkan Yılmaz tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: