İçeriğe geç

Slovenya Ombudsman’ı yeni mülteci yasasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı

by 20/04/2017

Slovenya’nın insan hakları ombudsmanı (kamu denetçisi), Çarşamba günü Anayasa Mahkemesi’ne, Ocak ayında kabul edilen yabancılara ilişkin yasa değişikliklerinin anayasaya uygun olup olmadığını sordu.

Değişiklikler, parlamento  tarafından milli güvenlik için gerekli görülmesi halinde; polisin sınırları yasadışı mültecilere karşı belirli bir süre için kapatmasına izin veriyor.

Ombudsman Vlasta Nussdorfer Anayasa Mahkemesine yaptığı talepte insan haklarını ihlal ettiğine inandığı değişikliklerin, mültecileri prosedürün öznesinden nesnesi haline getirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Avrupa Konseyi ve Uluslararası Af Örgütü de Slovenya’daki yasanın insan hakları için geriye doğru atılan bir adım olduğunu belirtmişti.

Parlamento, çoğunluğunu Türkiye üzerinden ve Balkanlar’dan gelenlerin oluşturduğu 500.000 kişiye yakın mültecinin 2015 ve 2016 yılı başında sınırları geçmesinden sonra yasa değişikliği yapmıştı. Mültecilerin, bir defa Schengen üyesi olan Slovenya’ya girdiklerinde Avrupa’daki neredeyse her yere gidebilmeleri imkanı, Mart 2016’da Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan anlaşma ile kapatılmıştı.

Hükümet, özellikle kuzey komşusu Avusturya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinin göçmenlere kapılarını kapatmasından sonra, Slovenya’nın başka bir büyük göçmen akınına dayanamayacağını iddia etmekte.

Hükümet, geçtiğimiz aylarda Slovenya üzerinden önemli derecede yasadışı bir göç görülmediği için yasal değişikliklerin henüz kullanılmadığını ve değişikliklerin Sloven ve Avrupa mevzuatıyla uyumlu olduğunu iddia ediyor.

Anayasa Mahkemesi, Nussdorfer’in talebi hakkında ne zaman karar vereceğini açıklamadı ancak işlemler genellikle birkaç ay sürüyor.

Kaynak: Constitutionnet

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ezgi Ünlügedik, Tuğçe Ülgütol ve Mertcan Kaşıkcı tarafından çevrilmiştir. 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: