İçeriğe geç

Güney Kore Anayasa Mahkemesi: “LGBT Vakfı Kamuya Yararlı Vakıf Statüsüne Başvurabilir”

by 15/08/2017

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, vakıf yöneticilerinin çeşitli hükûmet kurumlarında üç yıldan bu yana maruz kaldıkları ayrımcılığa son vererek, hükûmete, bir lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel (LGBT) hakları vakfını kamuya yararlı vakıf olarak kaydetme emri verdi. Human Rights Watch’a göre karar, Güney Kore’nin tüm vatandaşlarının örgütlenme özgürlüğüne saygı gösterme yükümlülüğünü ortaya koymuş oldu.

Human Rights Watch LGBT hakları programı başkanı Graeme Reid, “Güney Kore Anayasa Mahkemesi Gökkuşağının Ötesi Vakfı’nın Adalet Bakanlığı’nda kaydedilme hakkını kabul etti” şeklinde konuştu. “Bu karar, tüm Güney Korelilerin temel hakları için bir zafer – ve LGBT toplumunun örgütlenme ve mücadele etme yeteneği için de güç kaynağı.”

Vakıf, Güney Kore’deki LGBT hakları hareketini desteklemek için kaynak topluyor. LGBT bireylere karşı gerçekleşen ayrımcılık vakalarını derliyor, haklarını savunuyor ve LGBT bireyler ve aileleri için daha güvenli sivil alanlar yaratmayı amaçlıyor. Vakfın resmen kaydedilmesinin reddi grubun vergiden düşülebilen bağış almasını ve hukukla tam uyumlu çalışmalar yapmasını engellemişti.

Kaynak ve haberin devamı (İngilizce): Human Rights Watch

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: