İçeriğe geç

Kanada Yüksek Mahkemesi: “Topraklarını ilgilendiren projelerde yerli halktan onay alınmalı!”

by 15/08/2017

Kanada Yüksek Mahkemesi’nin geçen günlerde vermiş olduğu Clyde River v Petroleum Geo-Services ve Chippewas of the Thames First Nation v. Enbridge Pipelines Inc. kararları, yerli halkların geleneksel topraklarına zarar verme tehdidi taşıyan projelerle ilgili olarak kendilerine danışılma haklarını tanıyan iki önemli karar olarak tarihe geçti.

Kanada’nın da 2016’da tam olarak kabul ettiğini açıkladığı Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Sözleşmesi’ne göre hükûmetler, topraklarını ve kaynaklarını etkileyen projeler için yerli halkların özgür, öncelikli ve bilgilendirilmiş onayını almak zorunda.

Kanada’nın en yüksek mahkemesi kararında “yerli halkların hakları doktrini… basit bir nedenle var: Avrupalılar Kuzey Amerika’ya geldiklerinde yerli halklar zaten buradaydı, yüzyıllardır yaptıkları gibi bu topraklarda topluluklar halinde yaşıyorlardı” dedi.

Avrupalı kolonicilerin Avrupalı olmayanlar tarafından kullanılan toprakları terra nullius – yerli egemenlerden arî toprak – olarak tanımlaması artık uluslararası arenada doğru kabul edilmiyor.

(…) Mahkeme, yerli toplulukların, topraklarını ve haklarını ilgilendiren projeler hakkındaki bilgilendirmelere dahil edilmeleri gerektiği kararını verdi. Ancak mahkemeye göre itirazları, “yerlilerin endişlerinin dikkate alındığına” dair yazılı gerekçeler olması halinde aşılabilecek.

Kaynak ve haberin tamamı (İngilizce): The Star

 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: