İçeriğe geç

Endonezya’da Anayasa Mahkemesi üyesi rüşvet nedeniyle 8 yıl hapse mahkûm oldu

by 13/09/2017

Endonezya Yolsuzluk Mahkemesi, rüşvet aldığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi üyelerinden Patrialis Akbar’ı sekiz yıl hapis cezasına çarptırdı. Böylece 2014’ten bu yana, rüşvet aldığı gerekçesiyle hapse mahkûm edilen Anayasa Mahkemesi üyesi sayısı ikiye çıkmış oldu.

Beş yargıçtan oluşan heyet Akbar’ı, hayvan çiftçiliğiyle ilgili bir kanunun anayasallığıyla ilgili bir davada sonucu etkilemek için bir et ithalatçısından binlerce dolar alması gerekçesiyle mahkûm etti.

Endonezya yolsuzlukla mücadele polisi Akbar’ın bir rüşvet operasyonu çerçevesinde yakalandığını açıkladı.

Eski Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono döneminde Hukuk ve İnsan Hakları Bakanlığı yapan Akbar, herhangi bir hukuksuzluk yapmadığını ifade etti. Kararın açıklanmasının ardından neyin doğru, neyin yanlış olduğuna Tanrı’nın karar vereceğini söyledi.

Daha önce, et ithalatçısı Basuki Hariman yedi yıl, sekreteri Ng Fay ise beş yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Yargıçlar Akbar’ın, Umre ziyareti için et ithalatçısından 10.000 ABD Doları ve golf masrafları için de yaklaşık 3.000 ABD Doları rüşvet aldığını açıkladı. Heyet Akbar’ı ayrıca 22.500 ABD Doları veya üç ay daha hapis cezasıyla cezalandırdı.

2014 yılında, dokuz üyeli Anayasa Mahkemesi’nin eski başkanı Akil Mohtar’a rüşvet aldığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası vermişti. Mohtar da Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu tarafından yakalanmıştı.

Kaynak: The Washington Post

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: