İçeriğe geç

Hindistan Anayasa Mahkemesi: “Çocuk gelinle cinsel ilişki tecavüzdür.”

by 19/10/2017

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Çarşamba günü verdiği kararda, medenî durumu ne olursa olsun, 18 yaşın altındaki bir kızla cinsel ilişkiye girmeyi tecavüz olarak kabul etti.

Hindistan Ceza Kanunu’nun 375. bölümü, 18 yaşın altındaki biriyle ilişkiye girmenin tecavüz olarak kabul edileceğini düzenliyor. Ancak, ilgili bölümdeki 2. istisnaya göre, evli olunması halinde, ilişki rızaya dayansın veya dayanmasın, kocanın 15 ila 18 yaş arasındaki kızla cinsel ilişkisi tecavüz kapsamında değerlendirilmiyor.

Mahkeme, Hindistan’da yaklaşık 23 milyon çocuk gelin olduğuna işaret etti. Hindistan kanunlarına göre evlenmek için asgarî yaş 18 olsa da, çocuk gelin ve damatların nasıl evliliği iptal ettirebileceğini düzenleyen diğer kanunlar ülkedeki bu tür evlilikleri meşrulaştırmış durumda.

Mahkeme, son yıllarda kabul edilen ve kadın ve çocukları şiddet ve cinsel saldırılardan korumayı amaçlayan birçok kanunun 375. bölümün 2. istisnasıyla doğrudan çeliştiğine karar verdi. Mahkeme, “ bu tür cinsel sömürü ve cinsel istismarın iğrenç bir suç olması nedeniyle, Hindistan Hükûmeti’nin 18 yaşın altındaki birine yönelik cinsel sömürü veya cinsel istismarı engelleyen uygun önlemleri alması” gerektiğini açıkladı.

2. istisnanın Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vermesinin ardından Mahkeme, 2. istisnanın artık, anlamı “bir erkeğin eşiyle cinsel ilişkisi veya cinsel eylemleri, eşinin onsekiz yaşın altında olmaması şartıyla, tecavüz değildir” olacak şekilde okunması gerektiğini ifade etti. Mahkeme, “ne başvurucunun, ne de müdahilin bu yönde bir talebi olmaması nedeniyle, daha geniş bir sorun olan reşit kadınlara evlilik içi tecavüzle ilgili bir karar vermediklerinin” altını çizdi.

2013 yılının Şubat ayında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü Hindistan’ı, ceza kanunlarında yapmış olduğu değişiklikler sırasında “cinsel şiddetin her türlüsünü suç haline getirmek” için yeterli çabayı göstermediği gerekçesiyle eleştirmişti.

Kaynak: Jurist

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: