İçeriğe geç

Hollanda’da gözetleme kanunu referanduma gidiyor

by 07/11/2017

Hollanda Seçim Konseyi, tartışmalı bir gözetleme kanunu ile ilgili olarak gelecek sene bir referandum yapılacağını duyurdu.

Gözetleme kanunu, yıllar süren tartışma ve eleştirilerin ardından Haziran ayında kabul edilmişti. Kanunu savunanlar, modern çağda ulusal güvenliğe karşı tehlikeleri önleyebilmek için artırılmış yetkilerin zorunluluk olduğunu iddia ediyor. Düzenlemeye karşı çıkanlarsa kanunun hükûmete, kanunlara uyan vatandaşların hayatlarına da izinsiz şekilde girebilme yetkisi tanıdığı uyarısında bulunuyor.

Konsey, referandum talep eden 384.000 binden fazla vatandaşın imzasının kendisine ulaştığını doğruladı. Hollanda referandum kanununa göre halkoylamasına gidilebilmesi için 300.000 bin imza yeterli. Buna karşın referandum, yalnızca tavsiye niteliği taşıyor ve referandumun herhangi hukuksal bir etkisinin olabilmesi için seçmenlerin en az %30’unun sandık başına gitmesi gerekiyor.

Bazı milletvekilleri, referandumun sonucu ne olursa olsun, henüz yürürlüğe girmemiş olan kanunun korunması gerektiği kanaatinde olduklarını açıkladı. Oylama büyük olasılıkla, gelecek sene 21 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerle birleştirilecek.

 

Kaynak: JURIST

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: