İçeriğe geç

Almanya Anayasa Mahkemesi: Medenî Durum Kanunu’nda üçüncü bir cinsiyet seçeneği olmalı

by 08/11/2017

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, bugün verdiği bir kararla kimlik belgelerinde “kadın” ve “erkek” dışında, üçüncü bir cinsiyetin yazılamamasını hak ihlali saydı ve Alman Parlamentosu’na gelecek senenin sonuna kadar bir düzenleme yapma emri verdi.

Doğum belgesindeki “kadın” ifadesini “inter” veya “farklı” şeklinde değiştirmek isteyen başvurucunun talebi, kanunda doğum sonrasında “kadın” veya “erkek” yazılmasından başka bir seçenek olmadığı, bunun dışında yalnızca -mümkün olduğu hallerde- bu kısmın boş bırakılabileceği gerekçesiyle reddedilmişti. Bu karara karşı yerel mahkemelerde verdiği mücadele başarısızlıkla sonuçlanan başvurucu Federal Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Mahkeme’nin kararına ilişkin açıklaması şu şekilde:

Medenî duruma ilişkin kanunun hükümleri, -“kadın” ve “erkek” ifadelerinin yanında- üçüncü bir seçenek olarak olumlu bir cinsiyet ifadesine yer vermeyen Medenî Durum Kanunu’nun (Personenstandsgesetz) 22(3) maddesi nedeniyle Temel Yasa’nın gereklerine uygun değildir. Bu, bugün yayınlanan kararında Federal Anayasa Mahkemesi’nin Birinci Senatosu’nun kanaatidir. Genel kişilik hakkı (Temel Yasa’nın 1(1) maddesi bağlantısıyla 2(1) maddesi), sürekli olarak “erkek” veya “kadın” cinsiyeti olarak tanımlanamayanların cinsiyet kimliklerini de korur. Buna ek olarak, mevcut medenî durum kanunu ayrıca, “erkek” veya “kadın”dan başka bir cinsiyet kaydını kabul etmemesi nedeniyle ayrımcılık yasağını da (Temel Yasa md. 3(3)) ihlal etmektedir. Yasama, 31 Aralık 2018’e kadar yeni bir düzenleme kabul etmelidir. Mahkemeler ve kamu otoriteleri, cinsiyet gelişimleri kadın ve erkek cinsiyet gelişimlerinden farklılaşan ve bu nedenle kendilerini sürekli şekilde erkek veya kadın olarak tanımlamayan kişileri cinsiyetlerini belirleme yükümlülüğü altına soktuğu ölçüde ilgili düzenlemeleri uygulamayabilir.

Kararın tamamına (İngilizce) buradan ulaşabilirsiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: