İçeriğe geç

Venezuela Yüksek Mahkemesi muhalefet liderlerinin başkanlık seçimine katılmasını yasakladı

by 09/02/2018

Venezuela’da hükûmet yanlısı Yüksek Mahkeme, en önemli muhalefet ittifakının başkanlık seçimlerine katılmasına izin verilmemesine karar verdi. Vatandaşların seçim sandıklarına gitmesinden önce gelen bu karar, seçim hilesi iddialarını alevlendirdi.

Karar, Başkan Nicolás Maduro ve Birleşik Sosyalist Parti’nin elindeki hükûmetin aldığı genel seçimlerin 30 Nisan’dan önce yapılması kararının devamında verildi.

Alınan bilgilere göre, seçimlere katılması daha önce yasaklanmış olan Halkın İradesi Partisi lideri Leopoldo López ve Önce Adalet Partisi lideri Henrique Capriles gibi ülkenin en popüler Maduro karşıtı liderleri karara nasıl bir cevap verecekleri üzerinde çalışıyor. İttifak, ortak bir aday çıkartmak için ön seçim yapmayı planlamıştı.

Venezuela’nın parçalanmış ve zayıf muhalefetinin çoğu lideri hükûmet tarafından tutuklanmış, siyasetten yasaklanmış veya kendi kararlarıyla sürgüne gitmiş durumda. Liderler, seçim sisteminin Maduro lehine ve onun ikinci defa seçilmesini garantilemek amacıyla hileli hale getirildiğini iddia ediyor.

Seçimlerin aylar öncesine alınması uluslararası camiada tepkiyle karşılanmıştı. ABD, Venezuela’nın anayasal düzenine sadece zarar vereceği ve iktidar krizini daha da derinleştireceği gerekçesiyle seçimleri tanımayacağını açıklamıştı.

Muhalifler Maduro’yu, gıda yetersizliği de dahil olmak üzere geniş çaplı insanî krize yol açan ülkenin ekonomik çöküşünün sorumlusu olmakla suçluyor. Venezuela Devlet Başkanı, 2017’de aylar boyunca, kaba güç kullanarak iktidarını büyütmeye çalıştığını iddia eden bir muhalefet partisi tarafından her gün düzenlenen protestolarla karşılaşmıştı. Maduro ise muhaliflerini yasadışı şekilde hükûmetini devirmeye çalışmakla suçluyor.

Maduro, Venezuela’da yönetimdeki Birleşik Sosyalist Parti’nin kurucusu Hugo Chávez’in 2013’teki ölümünden bu yana iktidarda bulunuyor.

 

Kaynak: NPR

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: