İçeriğe geç

Kripto-paralar tamamen özgür kalabilir: Güney Kore Yüksek Mahkemesi’nin kararı bekleniyor

by 13/02/2018

Güney Kore hükûmetinin kripto-paralarla ilgili yönetmeliklerine karşı Anayasa Mahkemesi’nde açılan dava Yüksek Mahkeme’ye taşındı. Eğer Mahkeme yönetmeliklerin anayasaya aykırı olduğuna karar verirse hükûmet tarafından yürürlüğe sokulan tüm kripto-para yönetmelikleri iptal olacak.

Dava Yüksek Mahkeme’ye taşındı

Aralık ayının sonunda Güney Kore hükûmetinin kripto-para yönetmeliklerine karşı yapılan anayasallık başvurusu, Anayasa Mahkemesi tarafından ülkenin Yüksek Mahkeme’sine taşındı.

Hukukçu Jeong Hee-chan “hiçbir yasal dayanak olmadan ticareti idarî işlemlerle düzenlemek mülkiyet haklarının ihlalidir” iddiasında bulundu. Jeong’un hukuk bürosu “hükûmetin düzenlemeleri ticareti aşırı zorlaştırarak sanal para birimlerinin değerini düşürmektedir. Bu nedenle bu, hükûmetin hukuka aykırı önlemlerle insanların mülkiyet haklarının ihlal edilmesidir” şeklinde bir açıklama yayınladı.

Jeong “düzenlemelerin gerekli olduğu konusunda hemfikiriz” şeklinde konuştu ve ekledi: “Ancak yönetmelikler ilgili kanunlar yürürlüğe girdikten sonra gelmeli. Başvuru, aynı zamanda, hükûmetin insanların mülkiyet haklarına saygı duyması ve toplumsal bir uzlaşıya varıldıktan sonra yönetmeliklerin yürürlüğe sokulması için bir çağrı.”

Gerçek-İsim Sistemi adaletsiz mi?

Kripto-paralara ilişkin yönetmelikler kapsamında hükûmet, kripto-para değişim hesapları için zorunlu bir gerçek-isim sistemini kabul etti. Sistem 30 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, kripto-para tacirleri tarafından kullanılan tüm sanal hesapların, ticaret amacıyla para yatırabilmeye devam etmesi için, gerçek-isimli bir hesaba dönüştürülmesi gerekiyor. Bir haftanın sonunda, ülkenin en büyük dört kripto para birimi borsasındaki tüm sanal hesapların yalnızca %8.21’i gerçek-isimli hesaplara dönüştürüldü. Geriye kalan 1.6 milyon hesap ise dönüşmedi.

Buna ek olarak, bankalar yalnızca Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit’teki hesapları dönüştürmekte ve daha küçük borsalardaki gerçek-isimli sistemi kullanamayan hesaplarla ilgilenmemekte. Economic Review şuna dikkat çekiyor: “Önemli nokta, gerçek-isimli sanal para sisteminin adaletsiz oluşu… Hükûmet ana kararda, gerçek-isimli sanal para sistemini hayata geçirmesini sağlayan temelleri açıklamak zorunda. Vatandaşların Anayasa’daki temel hakları ancak Millet Meclisi tarafından kabul edilen kanunlarla sınırlanabilir.”

Top Star News durumu “Hükûmet gerçek-isim sisteminin meşru şekilde Bankacılık Kanunu’na ve Finansal Bilgi Kanunu’na dayandığında ısrar etti. Eğer Mahkeme anayasaya aykırılık kararı verirse, hükûmetin tüm kripto-para yönetmelikleri iptal edilebilir” şeklinde açıkladı.

Konu, Anayasa Mahkemesi Kanunu uyarınca, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 180 gün içerisinde sonuçlandırılmalı. Başvuru 30 Aralık’ta yapılmıştı. Bu nedenle davanın Haziran sonuna kadar karara bağlanması bekleniyor.

 

Kaynak: Bitcoin.com

Önemli not: Konuya ilişkin bilgi eksikliğine dayalı olarak terimlerin çevrilmesinde hata yapılmış olabilir. Eğer hata gördüyseniz lütfen gerekçenizle birlikte yorum bölümüne yazınız.

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: