İçeriğe geç

Malezya Parlamentosu “yalan haber” yapma ve yaymayı suç haline getiren tasarıyı kabul etti

by 20/04/2018

Malezya hükûmeti yol kenarlarındaki panolar ve radyo anonslarıyla yeni bir düşmana karşı uyarıyor: “Yalan haber.”

Malezya Parlamentosu’nun alt kanadı, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, yalan haberi suç haline getiren bir tasarıyı kabul etti. Yanıltıcı bilgiyi yayınlayanlar ve yayanlar için altı yıla kadar hapis cezası öngören teklifin bu hafta Senato’da da kabul edilmesi ve hemen ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yasa yalnızca yalan haberi yapanı değil, bu tür bir bilgiyi kötü niyetle yayanları da cezalandırıyor. İnternet sağlayacılar da üçüncü tarafların içeriğinden sorumlu olacak ve herkes şikâyette bulunabilecek. Malezyalıların etkilendiği kadar, ülke dışında üretilmiş yalan haberler de dava konusu olabilecek.

Ancak neyin yalan haber olduğu kötü şekilde tanımlanmış durumda. En sonunda, hükûmetin, Malezya’da neyin gerçek olduğuna ilişkin geniş bir özgürlüğü olacak.

Melazya İletişim ve Multimedya Komisyonu’nun üst düzey yetkilisi Fadhlullah Suhaimi Abdul Malek “yalan haber küresel bir fenomene dönüştü ancak Malezya, yalan haber karşıtı bir kanunla bu savaşta mızrağın ucunda” şeklinde konuştu. “Amerikan Başkanı ‘yalan haberi’ moda haline getirince, dünya uyandı.”

Ancak Malezya’daki siyasal muhalifler yeni kanunun asıl amacının, Malezya’daki devlet yatırım fonundan dağıtılan milyarlarca dolarla ilgili skandalla zor günler yaşayan Başbakan Najib Razak için bir referenduma dönüşen genel seçimler öncesinde, ifade özgürlüğünü boğmak olduğunu ifade ediyor.

Halkın Adalet Partisi milletvekili ve hapisteki muhalif lider Enver İbrahim’in kızı Izzah Enver “ne olduğuna ilişkin düzgün bir soruşturma yerine, gerçek bakanlığı yaratıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak ve haberin devamı (İngilizce): New York Times

 

From → Haberler

One Comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. Haftanın Özeti: 183 - Dünya Halleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: