İçeriğe geç

Müslüman bir gençle evlendiği için evliliği iptal edilen Hadiya ile ilgili davada Hindistan Yüksek Mahkemesi: “Herkes istediğini giymek, istediğini yemek ve istediğiyle evlenmek hakkına sahiptir”

by 24/04/2018

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Kerala’da Müslüman bir erkekle evlendiği ve İslam’ı kabul ettiği için babası tarafından dava edilen Hadiya’nın evliliğini yeniden kuran 8 Mart tarihli kararının gerekçesinde önemli gözlemlerde bulundu.

Anayasa yalnızca din özgürlüğünü değil, dilediği gibi giyinme, yeme ve sevme haklarını da güvence altına alır diyen Mahkeme, yargının da bu hürriyetleri koruması gerektiğini ekledi.

Mart ayında, evliliği geçersiz ilan eden Kerala Yüksek Mahkemesi kararını iptal eden Mahkeme, konuya ilişkin gerekçeli kararı daha sonra açıklayacağını duyurmuştu.

Başyargıç India Dipak Misra ve yargıçlar A.M. Khanwilkar ve D.Y. Chandrachud’dan oluşan üç kişilik heyet, kararı açıklarken hayat ve tercihlerle ilgili hayatî gözlemlerde bulundu.

Giyinme, gıda ve hayat arkadaşı tercihleri

“Giyinme ve gıda, fikirler ve ideolojiler, aşk ve eş olma konuları kimliğin merkezî görünümleri arasındadır. Hukuk, geçerli bir evliliğin şartlarını düzenleyebildiği gibi (anayasal uygunluk sorunu), bir evlilik bağının hangi şartlarda son bulacağını veya iptal edileceğini de düzenleyebilir.”

İnanç konuları

“İnanç ve iman konuları, inanıp inanmamak da dahil olmak üzere, anayasal özgürlüğün kalbindedir. Anayasa, inananlar için olduğu kadar agnostikler için de vardır. Anayasa, her bireyin, bağlanmaya çalıştığı hayat tarzı veya inancı takip edebilme yeteneğini korur.”

Tercihle evlenebilme kararı

“Birinin tercih ettiği biriyle evlenme hakkı Anayasa’nın 21. maddesinin(1) içindedir. Anayasa yaşam hakkını güvenceye alır. Bu hak, maddî ve usulî açıdan adil, haklı ve akılcı bir kanun yolu haricinde, kimseden alınamaz. Her bireyin, mutluluğu arayışının temel konuları hakkında karar alabilme yeteneğine sahip olması, Anayasa’nın temel bir hak olarak güvence altına aldığı özgürlüğe içkindir.

Hindistan’da çeşitliliğin önemi

“Anayasa’mızın gücü, kültürümüzün çoğulculuğunu ve çeşitliliğini kabul etmesinden gelir. Anayasal özgürlüklerin muhafızı olan mahkemeler, bu özgürlükleri korumalıdır. Toplumumuzun birlikteliği ve istikrârı senkretik(2) kültürümüze dayanmaktadır. Anayasa bunu korur. Mahkemeler, bir ulus olarak çoğulculuğumuzun ve çeşitliliğimizin sürdürülmesi yolundan sapılmaması yükümlülüğü altındadır.

Mutluluk konuları

“Her bireyin, mutluluğu arayışının temel konuları hakkında karar alabilme yeteneğine sahip olması, Anayasa’nın temel bir hak olarak güvence altına aldığı özgürlüğe içkindir. Hiçbir şey özgürlük ve hürriyetin yok edicisi olamamalıdır. Korku özgürlüğü susturur.”

 

1: Hindistan Anayasası, md. 21:

Yaşam ve Kişisel Özgürlüğün Korunması

Kimse, kanunla öngörülmüş usûl haricinde, yaşam ve kişisel özgürlük hakkından mahrum bırakılamaz.

2: Çeşitli düşünce okullarının uygulamalarını ve yollarını karıştırarak ayrı veya çelişkili inançları birleştirmek veya birleştirmeyi deneyen.

 

Kaynak: The Print

 

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: