İçeriğe geç

İHAM’ın Roboski Katliamıyla İlgili Encu ve Diğerleri v. Türkiye Kabul Edilemezlik Kararının Çevirisi

by 18/05/2018

Merhaba,

Biliyorsunuz İHAM, 17 Mayıs 2018 tarihinde yayımladığı Encu ve Diğerleri v. Türkiye kararında Uludere – Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin ve hayvanların bombalanarak öldürülmesiyle ilgili başvuruyu iç hukuk yolları tüketilmediği için kabul edilemez buldu. İHAM’ın gerekçesi ise, 2016 tarihli AYM kararında olduğu gibi, AYM’ye başvuru yapan avukatların kendilerine verilen süre içerisinde eksik belgeleri tamamlamamış olması. AYM kararını buradan okuyabilirsiniz.

İHAM’ın kararı, tıpkı AYM kararında olduğu gibi, ağır yaşam hakkı ihlalleri karşısında aşırı şekilci davranıldığı için oldukça eleştirildi. AYM başvurusunu yapan avukatlardan davayı devralarak İHAM başvurusunu hazırlayan insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, aşağıda yer alan not ile birlikte İHAM’a yaptıkları başvurunun bir örneğini de paylaştı.

“Gerek iç hukuk yollarının tüketilmediğine dair tartışmanın neden AİHM tarafından yanlış değerlendirildiğini göstermek, gerekse katliamın arkasındaki hukuki arka planı göstermek açısından yaptığımız başvurunun uzun halini paylaşmanın yerinde olacağını düşündük.

Umuyoruz bu metin bir yandan Roboski katliamının unutulmamasına bir yandan da dünden beri süren avukat ve AİHM sorumluluğu konularına ışık tutar.”

Biz de Fransızca yazılan kararın Türkçe çevirisini yaparak kararı herkesin okumasını ve böylece gerçek bir özeleştiri ve tartışma sürecinin başlayabilmesini sağlamayı umuyoruz.

Kararı anayasa ve insan hakları hukukçusu Ar. Gör. Atagün Mert Kejanlıoğlu çevirdi.

Kararın word haline buradan Encu ve diğerleri v. Türkiye (1), pdf haline buradan Encu ve diğerleri v. Türkiye (2) ulaşabilirsiniz. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: