İçeriğe geç

Polonya Cumhurbaşkanı anayasa referandumu için sorular hazırladı

by 22/06/2018

Polonya Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Salı günü, ülkenin anayasasında yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili olarak, halkın fikrini almak üzere, Cumhurbaşkanı’nın Kasım’da yapılmasını istediği referanduma ilişkin 15 soru önerdi.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bu senein başında, Polonya halkına, komünizmden 30 sene önce çıkan Polonya’nın mevcut anayasasında değişikliğe mi gidilmesi yoksa yeni bir tanesinin mi yapılması gerektiği konusunda görüşünü bildirmesi için şans verilmesi gerektiğini söylemişti.

Önerilen sorulardan biri Polonyalıların, ülkenin Avrupa Birliği ve NATO üyesi olmasıyla ilgili anayasaya bir güvence konulmasını isteyip istemedikleriyle ilgili.

Bir diğer soru ise Polonyalıların, Leh hukukunun AB hukukundan üstünlüğünün anayasaya eklenmesini isteyip istemediklerine ilişkin.

Polonya Cumhurbaşkanlığı Ofisi ayrıca, seçmenlere emeklilik yaşının kadınlar için 60, erkekler içinse 65 olmasının güvence altına alınıp alınmamasını sormayı önerdi.

Bir diğer soru, Polonyalıların, anayasanın giriş kısmında Polonya’nın “bin yıllık Hıristiyan mirasına” referans yapılmasını isteyip istemedikleriyle ilgili oldu.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi ayrıca, vatandaşlara, devlet başkanının dış ilişkiler ve güvenlik politikalarındaki etkisinin güçlendirilmesini isteyip istemediklerinin sorulmasını önerdi.

Duda, Mart ayında, anayasayla ilgili bir “danışma referandumunun” 10 ve 11 Kasım’da yapılmasını istediğini ifade etmişti.

11 Kasım, 100 yıl önce Polonya’nın egemenliğinin yeniden tesis edilmesinin yıl dönümünün kutlandığı Bağımsızlık Günü.

 

Kaynak: Radio Poland

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: