İçeriğe geç

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi: “Heteroseksüel çiftler de medenî birliktelik yapabilir”

by 27/06/2018

İngiltere’de heteroseksüel bir çift, evlilik yerine medenî birliktelik hakkını kullanmak için giriştikleri hukuk mücadelesini kazandı.

Yüksek Mahkeme oy birliğiyle Rebecca Steinfeld (37) ve Charles Keidan (41) lehine karar verdi.

Mahkeme, -yalnızca aynı cinsiyetten olan çiftlere uygulanan- 2004 tarihli Medeni Birliktelik Kanunu’nun İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’ne uyumlu olmadığını ifade etti.

Kampanyayı yürütenler hükûmetten «fırsatı değerlendirmesini» ve herkesin medenî birliktelik yapabilmesinin sağlanmasını talep etti.

Medenî birliktelik yapan çiftler, miras, vergi, emeklilik ve birinci dereceden akrabalıkla ilgili olarak bir evliliktekiyle aynı yasal muameleye hak kazanıyor.

2010’da tanışan ve iki çocuk sahibi olan çift, «yüzyıllardan beri kadınlara bir mal muamelesi yapan evlilik kurumunun mirasının» kendileri için bir seçenek olmadığını söyledi.

Çift, «Çocuklarımızı eşit partnerler olarak yetiştirmek istiyoruz ve -modern, simetrik bir kurum olan- medenî birlikteliğin onlar için de en iyi örnek olduğunu hissediyoruz» şeklinde düşüncelerini açıkladı.

Mart 2014’ten bu yana aynı cinsiyetten çiftler medenî birliktelik mi yoksa evlilik mi yapacaklarına karar verebiliyor. Ancak bu farklı cinsiyetten çiftler için mümkün değildi ve bu nedenle Steinfeld ve Keidan kanunun ayrımcı olduğunu iddia etmişti.

Bu kararla, geçen sene Şubat ayında çiftin başvurusunu reddeden Temyiz Mahkemesi’nin kararı bozulmuş oldu.

Yargıçlar, mevcut Birleşik Krallık hukukunun ayrımcılık ve özel hayata ve aile hayatına saygı konularında insan hakları hukukuyla uyumlu olmadığına karar verdi.

Mahkeme’nin kararını açıklayan Lord Kerr, hükmün aynı ve farklı cinsiyetten çiftlere uygulanan muameledeki farklılığı gerekçelendirmeye çalışmadığını ifade etti.

Kerr, “Aksine, karar farklılığın gerekçelendirilemeyeceğini kabul ediyor” şeklinde konuştu.

LGBT ve insan hakları kampanyacısı Peter Tatchell kararı “aşk ve eşitlik için bir zafer” olarak niteledi.

Tatchell, “Aynı cinsiyetten çiftler için medenî birliktelik ve evlilik şeklinde iki seçenek varken farklı cinsiyetten çiftler için evlilikten başka bir seçenek bulunması hiçbir zaman adil değildi” dedi.

 

Kaynak: BBC

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: