İçeriğe geç

Güney Kore Anayasa Mahkemesi’nden tarihî karar: “Devlet askerlik hizmetine alternatif seçenekler sunmak zorunda”

by 02/07/2018

Güney Kore Anayasa Mahkemesi hükûmete vicdanî retçiler için zorunlu hizmetin sivil seçeneklerini sunma emri verdi. Böylece Mahkeme, her yıl vicdanî veya dinî nedenlerle askerlik hizmetini reddeden yüzlerce genç erkeğin hapse gitmesini engellemiş oldu.

Tarihî kararda Mahkeme, ülkedeki Askerî Hizmet Kanunu’nun 5. maddesinin, alternatif hizmet seçeneği sunmaması nedeniyle Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme, kanunu değiştirmeleri için hükûmete ve Parlamento’ya bu senenin sonuna kadar zaman tanıdı.

Güney Kore, vicdanî retçi oldukları gerekçesiyle bütün diğer ülkelerden daha fazla şekilde -neredeyse tamamı Yehova Şahidi olan- genç erkekleri yargılıyor ve ülke, farklı bir ulusal hizmet şekli sunmadan vicdanî reddi bir suç olarak kabul eden birkaç ülkeden biri. Uluslararası Af Örgütü, Kore Savaşı’nın sona erdiği 1953’ten bu yana 19.300 Güney Koreli vicdanî retçinin hapse atıldığını belirtiyor.

Mahkeme, 5. maddenin vicdanî retçilerin vicdan özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna vardığı ve 3’e karşı 6 oyla verdiği kararda “devlet sorunun çözümünü artık daha fazla erteleyemez” dedi.

Savunma Bakanı, en kısa zamanda alternatif hizmetleri sunarak kararın gereğini yerine getireceklerini açıkladı. Önerilen olası hizmet biçimler arasında evsiz barınaklarında, hapishanelerde ve hastanelerde çalışma veya polis ya da itfaiye eri olarak olarak görev alma bulunuyor.

Fiziksel ve aklî yeterlilik testlerini geçen tüm Güney Koreli erkekler 18 ila 28 yaşları arasında 21 ila 24 aylarını askerde geçirmekle yükümlü. Askerî Hizmet Kanunu, bu hizmeti reddedenler için üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Şu anda 214 Yehova Şahidi kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle 18 aylık hapis cezalarını çekiyor ve 950’den fazlası ise yargılama aşamasında. Hepsinin serbest bırakılması bekleniyor.

Güney Kore’deki Yehova Şahitleri kararı, genç erkek üyeleri ve onların aileleri tarafından hissedilen “uzun ve zorlu bir acının” sonunun başlangıcı olarak tanımladı.

 

Mahkeme’nin kararına yol açan dilekçelerin sahibi 28 vicdanî retçiden biri olan Yehova Şahidi, 25 yaşındaki Kim Keun-hyeong “Sonunda vicdan özgürlüğüme saygı duyan bir karar edinebildiğim için mutluyum” şeklinde konuştu.

 

Kaynak ve haberin devamı (İngilizce): New York Times

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: