İçeriğe geç

ICJ’den Türkiye’de Olağanüstü Hal ve Adalete Erişim Raporu

by 20/07/2018

Cover-from-Turkey-Access-to-justiceUluslararası Hukukçular Komisyonu (ICJ), “Türkiye’de Adalete Erişim ve Olağanüstü Hal” raporunu 18 Temmuz 2018 tarihinde yayımladı.

İngilizce yazılan ve 52 sayfadan oluşan raporda 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen ve iki yıl süren olağanüstü hal sırasında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler ile ihraç edilen aralarında hakim ve savcıların da olduğu kamu görevlilerinin başvurabileceği iç hukuk yolları, Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasa Mahkemesi’nin ve OHAL Komisyonu’nun etkili bir yol olup olmadığı, Türkiye’deki yargı sisteminin genel durumu, hakimlerin tarafsızlığı ve bağımsızlığı ile ilgili yapısal sorunlar, avukatların savunma – müvekkillerin ise savunulma haklarına getirilen sınırlandırmalar, hukuk örgütlerinin kapatılması, sivil toplum kuruluşlarına ve insan hakları savunucularına yönelik saldırılar gibi konular yer alıyor. 

Raporun son bölümünde ise Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, milletvekilleri ve yargı organlarına çeşitli tavsiyelerde bulunuluyor. 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

One Comment
  1. Bahadır permalink

    Uzun bir Türkçe özetini yayınlarsanız, yabancı dili yeterli olamayan ama sizi ilgiyle takip eden dostlarınızı çok ama çok memnun edersiniz. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: