İçeriğe geç

İş görüşmesinde erkekle el sıkışmayı reddeden İsveçli Müslüman kadın açtığı davayı kazandı

by 16/08/2018

İsveç’te bir erkeğin elini sıkmayı reddettiği için iş görüşmesi yarıda kesilen Müslüman kadın açtığı davayı kazandı.

Dinsel sebeplerle görüşmeyi yapan erkeklerden birinin elini sıkmayı reddeden Farah Alhajeh bir tercümanlık işine başvurmuştu.

El sıkmak yerine elini kalbinin üzerine götürmüştü.

İş mahkemesi şirketin kadına karşı ayrımcılık yaptığına ve 40.000 Kron (4.350 Dolar) tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Bazı Müslümanlar, yakın akrabaları olmaması halinde, karşı cinsle fiziksel temastan kaçınıyor.

Buna karşın bazı Avrupa ülkelerinde el sıkışma bir gelenek. Buna ek olarak, ayrımcılık karşıtı yasalar şirketlerin ve devlet kurumlarının kişilere cinsiyetlerine göre muamele yapmasını yasaklıyor.

Alhajeh’i temsil eden İsveç’in ayrımcılıkla ilgili kamu denetçiliği, kararda “şirketin çıkarları, kişinin vücut bütünlüğü hakkı ve devletin din özgürlüğünü korumaktaki önemi”nin dikkate alındığını ifade etti.

Kararın gerekçeleri neler?

Uppsala’da bulunan tercüme şirketi çalışanlarının erkek ve kadınlara eşit davranma yükümlülüğü olduğunu ve bir çalışanının cinsiyete dayalı olarak el sıkışmayı reddetmesine izin veremeyeceğini iddia etti.

Ancak ayrımcılık kamu denetçiliği, Alhajeh’in kadın ve erkekleri selamlarken elini kalbinin üzerine götürerek kimseyi üzmemeye çalıştığını belirtti.

İsveç’teki iş mahkemesi, şirketin her iki cinsiyet için eşit muamele talebini doğru bulmasına karşın bunun yalnızca el sıkışma yoluyla olamayacağını belirtti.

Mahkeme, el sıkışmayı dinsel sebeplerle reddetmesinin İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nce de korunduğunu ve şirketin belli bir selamlama şeklini talep etmesini Müslümanlar için yıkıcı ifade etti.

Mahkeme ayrıca şirketin, Alhajeh’in el sıkışmaya yaklaşımının bir tercüman olarak etkili iletişim için sorun teşkil edeceği iddiasını da kabul etmedi.

Ancak yargıçlar dava konusunda ayrılığıa düştü. Üç yargıç Alhajeh desteklerken iki yargıç aleyhe oy kullandı.

 

Kaynak ve haberin devamı (İngilizce): BBC

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: