İçeriğe geç

İsviçre’de karşı cinsin elini sıkmayan evli çiftin vatandaşlık başvurusu reddedildi

by 18/08/2018

(Not: Bu konuya ilişkin aksi yöndeki bir karar için bu habere bakınız.)

Lozan’da Müslüman bir evli çift İsviçre Pasaportu için başvurdu. Yetkililer, başvuruyu eşitliğe saygı eksikliği nedeniyle reddetti.

Lozan Şehri, Müslüman bir evli çiftin vatandaşlık başvurusunu, dinsel nedenlerle karşı cinsin elini sıkmadıkları gerekçesiyle reddetti. Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, başvurucuların cinsiyet eşitliğine saygı göstermediklerini ifade etti. Çiftle görüşmesinin sonunda Vatandaşlık Komisyonu, bu durumun yeterince entegre edici olmadığı kararına vardı.

Junod, çiftin «diğer cinsiyetten kişilerin elini sıkmak istemediklerini» söylediklerini ifade etti. Çift, üç kişiden oluşan Komisyon’daki görüşme sırasında «farklı cinsiyetten bir üyenin sorduğu soruları cevaplarken de büyük sorun yaşadı.» Junod, İsviçre’de din özgürlüğü olmasına karşın, inanç uygulamalarının hakların dışına taşacak şekilde gerçekleşemeyeceğini dile getirdi.

Komisyon’un dinlediği Lozan Belediye Başkan Yardımcısı Pierre-Antoine Hildbrand, vatandaşlık başvurusunun reddedilmesinden “son derece memnun” göründü. “Anayasa ve kadın-erkek eşitliğinin dinsel hoşgörüsüzlükten daha yüksek bir önemi bulunmaktadır.”

Çiftin hangi ülkeden geldikleri açıklanmadı. Adam ve kadının Lozan Şehri’nin kararına karşı 30 gün içerisinde temyiz başvurusu yapma hakkı bulunuyor. Dinî inancı güçlü bazı Müslümanlar evlilik veya yakın akraba dışından karşı cinsle temasın yasak olduğunu iddia ediyor.

 

Kaynak: Basler Zeitung

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: