İçeriğe geç

Güney Afrika Anayasa Mahkemesi kişisel kenevir kullanımına yeşil ışık yaktı

by 02/10/2018

Güney Afrika’nın en üst mahkemesi, bir alt derece mahkemesinin kenevir kullanımının yasaklanmasını anayasaya aykırı bulan kararını onaylayarak marijuana’nın kişisel kullanımını serbest bıraktı.

Rastafaryan hareketinin üyelerinin de bulunduğu aktivistler ve geleneksel şifacılar kararı alkışlarla karşıladı. Yıllardan beri, Güney Afrika’da “dagga” olarak bilinen “ot” içiminin serbest bırakılması için kanunun değiştirilmesi amacıyla yürüyüşler düzenleniyordu.

Aralarında sağlık ve adalet bakanlıklarının da bulunduğu çeşitli hükümet kuruluşları kenevirin yasallaştırılmasına karşı gelmekte ve zararlı etkileriyle ilgili uyarılarda bulunmakta.

Ancak, Yardımcı Başyargıç Raymond Zondo tarafından okunan ve oybirliğiyle alınan kararla birlikte Anayasa Mahkemesi kenevirin evsel kullanımını suç olmaktan çıkardı. Kararda “kenevir kullanımı yetişkinin kişisel kullanımı için olmalı” dendi. Karar, kişisel tüketim amacıyla kenevir yetiştirilmesini de serbest bıraktı.

Davayı Yüksek Mahkeme’ye Rastafaryan Garreth Prince ve eski Dagga Partisi Lideri Jeremy Acton, evsel marijuana kullanımını serbest bıraktırmak için taşımıştı.

“Dagga Çifti” olarak bilien Jules Stobbs ve Myrtle Clarke da davaya katılmış ve mahkemeden marijuana’nın kullanımını, yetiştirilmesini ve satışını yasaklayan kanunu iptal etmesini talep etmişti.

Yargıç Zondo, yetişkin bir kişi için özel hayatında kişisel kullanımı için yetişkin bir kişinin kenevir kullanması ve bulundurmasının bir suç teşkil etmeyeceğini ifade etti.

Buna karşın kararda, bir yetişkinin kişisel kullanımı için kullanabileceği miktar belirtilmedi.

Zondo “bu, Parlamento tarafından belirlenmeli” şeklinde konuştu.

Şimdi Parlamento’nun, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından kenevir kullanımını suç haline getiren kanunlarda değişiklik yapması bekleniyor.

Aktivistler, dagga kullanım ve tüketiminin suç olarak kabul edilmesinin eşitlik, insan onur ve din özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini iddia etmişti.

Yüksek Mahkeme’nin kararıyla ilgili hükümetten bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: Reuters

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: