İçeriğe geç

Uluslararası Adalet Divanı: “Bolivya Şili’yi kendisine Pasifik Okyanusu’na geçiş hakkı vermeye zorlayamaz.”

by 09/10/2018

Uluslararası Adalet Divanı, denize kıyısı olmayan Bolivya’nın komşusu kıyı ülkesi Şili’yi, kontrol altında tuttuğu Pasifik Okyanusu’nun bir parçasında kendisine geçiş hakkı vermeye zorlayamayacağına karar verdi.

Kararda “Divan, kendisine iletilen materyaller temelinde Şili’nin, Bolivya’ya Pasifik Okyanusu’na geçiş hakkı verilmesi için bir anlaşmaya varmak amacıyla Bolivya’yla görüşme yapma zorunluluğu olduğu sonucuna varamamıştır.” dendi.

Şili ve Bolivya, Pasifik Okyanusu’na erişim konusunda uzun süredir münakaşa halinde. Bolivya, kıyı şeridinin bir bölümünü, 1904 yılında Şili ilgili bölgeyi kendi topraklarına katıncaya kadar kontrolü altında tutmuştu. Bu gün, üzgün Bolivyalılar tarafından her sene anılıyor ve ülke 100 yıldan fazla bir zamandır su haklarını yeniden görüşmeyi talep ediyor.

Uluslararası Adalet Divanı ilk olarak 2015 yılında, iki tarafın da 1948 tarihli Bogota Anlaşması uyarınca Divan’ın Pasifik Okyanusu ile ilgili tüm hak davalarını görmesinde anlaşıldığını ileri sürmesi nedeniyle davayı görmeye karar verdi.

Su haklarının kazanılması amacıyla verilen bu son çabanın bir parçası olarak Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, verilecek kıyı şeridine karşılık olarak Bolivya’dan eşit miktarda toprak vermeyi teklif etti ancak Şili teklifi geri çevirdi. Hükûmetten yapılan basın açıklamasında “denizler ve okyanuslar insanlığın ortak mirasıdır ve onların enginliği, ancak Bolivyalıların denize geri dönme arzusuyla karşılaştırılabilir.” dendi.

Morales “Talebimiz, dostane olmayan bir eylem olarak algılanamaz ve algılanmamalıdır; fakat kendimizi yeniden keşfetmemizi sağlayan bir fırsat olarak algılanmalıdır” dedi. “Ortak bir kaderi paylaşan komşu ve kardeşleriz.”

 

Kaynak: Jurist

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: